avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 964 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Vanzare conta din teren cu certificat urbanism si ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Vanzare conta din teren cu certificat urbanism si autorizatie de constructie

Am un teren pentru care am certificat de urbanism si intentionez sa solicit si autorizatie de constructie.
Un vecin mi-a solicitat sa ii vand o cota din teren si as fi ok.
Intrebare: Ce se intampla daca vand o parte din teren? Se anuleaza certificatul de urbanism?
Dar daca vand inainte de receptia cladirii? Nu se mai face receptia pentru ca terenul nu mai corespunde celui pentru care s-a dat autorizatia de constructie?

Multumesc,

Alte discuții în legătură

Anulare certificat de urbanism in contencios administrativ jacqueline_k jacqueline_k Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea problema: in luna martie 2011 am solicitat eliberarea unui certificat de urbanism pentru ridicarea ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, va rog mult, am si eu o intrebare: am obtinut aviz ... aonicescu aonicescu Buna ziua, va rog mult, am si eu o intrebare: Am obtinut aviz de urbanism si autorizatie de constructie pentru casa mea in anul 2012 expira in 2014, am ... (vezi toată discuția)
Constructie pe hotar sau langa hotar smndraghici smndraghici Buna ziua, Va voi descrie o situatie care mi se intampla in momentul de fata: am fost plecat in concediu si cand m-am intors acasa, am gasit pe hotar ... (vezi toată discuția)