Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua!
Vreau sa stiu, daca, in urma decesului tatalui meu, trebuie mers la notar pentru dezbaterea mostenirii (obtinerii certificatului de mostenitor), intre mine si mama mea, eu fiind unicul copil si ca atare si unicul mostenitor dupa moartea mamei mele?
Va multumesc!
Buna ziua,
Legal DA.
Da.
Succesiunea trebuie dezbătută oricum, indiferent ca sunteti singurul copil.
Multumesc!
Intreb aici, pentru a nu mai deschide un topic: parintii decedati iar eu sunt unicul mostenitor al unui apartament. Cat dureaza ,de regula, pana am actul de mostenire?

Va multumesc.
Depinde cat de rapid procurati actele necesare și cât de aglomerat este la biroul notarial respectiv.