Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... infiltratii tavan balcon
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

infiltratii tavan balcon

Buna ziua, pentru ca am infiltatii de apa pe tavanul balconului ( eu am balconul inchis cu termopan , vecina de deasupra mea nu are balconul inchis), am chemat o firma care a facut reparatii pe langa rama termopanului sus la mine si a tencuit toate gaurile vecinei , pentru ca apa se scurgea prin betonul prefabricate. Cu ocazia aceasta , omul care a facut lucrarea ( alpinist ), a descoperit ca balconul de deasupra mea nu are deloc teava de scurgere ; discutand cu vecina de deasupra aceasta i-a spus ca are niste fisuri la nivelul pardoselii , ca a luat niste ciment dar nu a avut timp sa se ocupe. Mie mi-a spus acum doua luni cand am discutat cu ea, ca nu are nici o problema si ca pardoseala balconului nu are nici o fisura in placa. Mentionez ca de 20 de ani de cand locuiesc in bloc , m-a inundat de cel putin 12 ori. Nu stiu ce pot sa fac , cum s-o oblig sa-si repare balconul , pt ca nu o intereseaza deloc. Administratorul am inteles ca nu este obligat sa se ocupe de solutionarea acestor probleme. Ea spune ca are o pensie de 800 lei si nu se descurca ; nici eu nu mai pot suporta atatea cheltuieli pt ca si eu sunt singura si am salariul minim pe economie. Va multumesc.
Este problema des intalnita in relatiile locatrilor din imobileled e locuit in comun
Daca vecinul nu intelege amiabil sa respecte dispozitiile in vigoare care il obliga sa asigure starea tehnica a apartamentului,analizati avantajele actionarii acestuia in instanta
Stiu ca o pot da in judecata , dar nu asta este intentia mea deocamdata . Am citit undeva ca se poate face o notificare oficiala a vecinului cu informarea asociatiei de proprietari ; cum se face aceasta notificare ? Asociatia de proprietari poate sa dea un nr de inregistrare pe aceasta cerere ? Cum dovedesc ca i-am adus la cunostiinta ca trebuie sa-si rezolve deficientele la nivelul scurgerii si al pardoselii balconului ? Multumesc frumos pentru raspuns.
Cum v-a sfatuit si doamna mai sus, singura solutie, daca amiabil nu se poate, este instanta.
In instanta puteti recupera si cheltuielile de judecata (onorariu avoacat, eventuale expertize...).
Asociatia nu va poate ajuta, este vorba de proprietate particula, nu de "partile comune".
Cel mult un membru al comitetului, presedintele, adm., poate semna ca martor cand inmanati notificarea vecinei.
Mai puteti incerca si varianta in care va faceti asigurare de locuinta si la o eventuala inundatie chemati firma sa faca constatarea, va despagubeste pe dvs. si recupereaza eventualul prejudiciu de la vecinul in cauza, daca este gasit vinovat.