Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Beneficiez de indemnizatie CC?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Beneficiez de indemnizatie CC?

Buna ziua! Ma numesc Ana.Sunt insarcinata in luna a sasea,iar contractul meu a fost pe perioada determinata ,incheindu- se ieri 14 iunie 2019. Mentionez ca am fost angajata de la data de 1 aprilie 2018.Ca sa pot beneficia de concediu de maternitate si indemnizatie crestere copil,m a sfatuit cineva sa intru in somaj, urmand ca saptamana viitoare sa mi depun dosarul.Am rugamintea sa imi spuneti daca procedez corect si daca in acest caz ,voi beneficia de prenatal si indemnizatie CC.Daca da,cine va suporta plata?Cum si ce ma sfatuiti sa procedez?Va multumesc!
Daca c.i.m. a incetat ca urmare a expirarii duratei pentru care a fost incheiat , atunci aveti doua posibilitati:

1. intrati in somaj, daca indepliniti conditiile prevazute de lege.
Din somaj puteti intra in concediu de maternitate si apoi in CCC.

Fiind in somaj se poate beneficia de concedii medicale, concediu de maternitate (pre si postnatal = 126 de zile) si apoi de concediu pentru cresterea copilului .
In acest caz, certificatele medicale le duceti la AJOFM care le va calcula si le va plati.

Cererea pentru intrarea in CCC se face catre Agentia de Somaj iar actele pentru acordarea indemnziatiei CCC se vor depune la Primaria in raza careia domiciliati.

Concediile medicale, concediul de maternitate si CCC suspenda perioada de somaj care se va relua, de unde a ramas, dupa expirarea fiecaruia din aceste concedii.

2. fie mergeti la Casa de Asigurari de Sanatate pentru a vi se plati concediul prenatal si postnatal, dupa care veti intra in CCC.
Va multumesc ,pentru acest raspuns clar si complet! O zi frumoasa!

Cornel Vasile a scris:

Daca c.i.m. a incetat ca urmare a expirarii duratei pentru care a fost incheiat , atunci aveti doua posibilitati:

1. intrati in somaj, daca indepliniti conditiile prevazute de lege.
Din somaj puteti intra in concediu de maternitate si apoi in CCC.

Fiind in somaj se poate beneficia de concedii medicale, concediu de maternitate (pre si postnatal = 126 de zile) si apoi de concediu pentru cresterea copilului .
In acest caz, certificatele medicale le duceti la AJOFM care le va calcula si le va plati.

Cererea pentru intrarea in CCC se face catre Agentia de Somaj iar actele pentru acordarea indemnziatiei CCC se vor depune la Primaria in raza careia domiciliati.

Concediile medicale, concediul de maternitate si CCC suspenda perioada de somaj care se va relua, de unde a ramas, dupa expirarea fiecaruia din aceste concedii.

2. fie mergeti la Casa de Asigurari de Sanatate pentru a vi se plati concediul prenatal si postnatal, dupa care veti intra in CCC.