Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Cerere de despagubire - RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Cerere de despagubire - RCA

Buna ziua! Masina mea a fost lovita destul de rau, parcata fiind, iar vinovatul mi-a dat polita RCA la BCR Asigurari. Masina a fost reparata iar pt a o ridica cei de la service mi-au dat sa semnez o cerere de despagubire. Cererea contine si 3 conditii care mie imi suna cam suspect si nu stiu daca e bine sa o semnez sau nu. Am cererea scanata si as avea nevoie de opinia unui avocat. Cine ma poate ajuta ? ma puteti contacta si la crangus_claudiu@yahoo.com
Cererea de despagubire nu se semneaza la service ci la asigurator,inainte de a intra masina in reparatie, in ea se trece suma stabilita de asigurator ca despagubire si poate fi sau nu agreata de pagubit.Daca pagubitul este multumit, o semneaza inclusiv pentru conditia de a nu mai avea pretentii fata de vinovat si/sau asigurator.Daca nu este multumit, are dreptul sa formuleze obiectiuni in scris si apoi sa o semneze, urmand a le valorifica/solicita in instanta.
Doar o precizare:
In cazul service-urilor partener asiguratorii au inceput sa le lase pe acestea sa se ocupe de cererea de despagubire, urmand ca apoi aceasta impreuna cu actele de reparatie (devize, facturi) sa fie trimise de service pentru lichidare.
In rest cele spuse de dl.Nucu$, multumire cu privire la reparatie, pretentii fata de asigurator, obiectiuni de orice fel, sunt perfect valabile.
Nu va convine ceva nu semnati sau semnati cu obiectiuni (taiati pasajele cu care nu sunteti de acord si scrieti obiectiunile).

Daca prin conventiile cu service-urile, constatarile avariilor si devizele sunt recunoscute de asigurator,cererea de despagubire, (ultimul document depus la dosar) reprezinta prin inregistrare la asigurator, inceputul termenului de la care curge dreptul de actiune al asiguratului/pagubitului, aceasta actiune nu poate fi corecta decat acolo unde asiguratorul are punct de reprezentare permanent sau programat, prin inspectorii de daune(angajati ai asiguratorului) repartizati pentru intocmirea dosarelor de daune, avand si registrul de inregistrare corespondenta ,conform normelor legale.
Atentie la numerele de inregistrare privind documentele depuse/primite!
Va multumesc pentru raspunsurile date. Pt a fi mai concret voi scrie aici cele 3 conditii care sunt trecute in cererea de despagubire pe care trebuie sa o semnez.
1) Prin plata sumei de XXX declar ca nu mai am nicio pretentie de la "XXX Asigurari", si/sau persoana vinovata de producerea accidentului, aceasta suma reprezentand despagubirea integrala pt pagubele suferite ca urmare a accidentului suferit.
2) In cazul in care documentele incheiate de catre autoritatile competente sa cerceteze evenimentele asigurate, in baza carora s-a efectuat plata despagubirii, sunt anulate sau modificate, ma oblig sa restitui catre "XXX Asigurari" despagubirea primita sau partea necuvenita din aceasta.
3) Cunosc si ma oblig sa respect dispozitiile normelor de aplicare a RCA in vigoare, sens in care in 3 zile lucratoare de la notificarea asiguratorului voi restitui suma solicitata si calculata in urma aplicarii principiului proportionalitatii dintre limita maxima legala si totalul cuantumului despagubirilor.
Prima conditie o inteleg si mi se pare normala. Nu stiu ce implica punctele 2 si 3. Exista posibilitatea sa ma puna sa dau banii inapoi dupa ce iau masina? Cine poate sa ma lamureasca si pe mine ce vor sa zica pct 2 si 3?
Masina e gata si o pot ridica doar dupa ce semnez aceasta hartie
Multumesc.
Atat pct. 2 cat si 3, se refera la eventualitatea in care,vinovatul contesta in instanta vinovatia si obtine : ori schimbarea vinovatiei in detrimentul pagubitului, ori stabilirea unei vinovatii comune, in anumite proportii(50%-50%,40%-60%, etc.)
nucu$, utilizator