avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cât costă eliberarea de copie de pe suportul ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cât costă eliberarea de copie de pe suportul electronic, al ședinței de judecată


Bună ziua!
Cine mă poate ajuta cu un răspuns bazat pe consumarea experienței pe aspectul obținerii unei copii de pe suportul electronic, al ședinței de judecată (civilă), - în condiția în care am fost parte în proces:

1- Cât costă eliberarea de copie de pe suportul electronic, al ședinței de judecată, în aplicarea dispozițiilor art.162 alin.(2)
„Copiile de pe suporturile electronice din cauzele civile se eliberează în condiţiile alin. (1), cu încuviinţarea instanţei de judecată.” din
Regulamentul de ordine interioară al instanţelor judecătoreşti din 17.12.2015?
2- trebuie depus un CD, la Registratura instanței, pe care se va încărca înregistrarea ședinței de judecată?
3- În ce termen se obține înregistrarea?

Mulțumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: viktorV , utilizator 20:15, 24 Iunie 2019
Depuneti cerere si CD.
Durata variază de la 1-2 zile la mai mult.
Avocații au prioritate in general.
Ultima modificare: Miercuri, 19 Iunie 2019
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Bună seara!
Maestre, întrebarea era: „1- Cât costă eliberarea de copie de pe suportul electronic, al ședinței de judecată, în aplicarea dispozițiilor art.162 alin.(2)” ?

Aveți știință și amabilitatea de a-mi împărtăși această informație ?
Pentru un asemenea serviciu, mi se pare ridicol să ocup prețiosul timp al unui avocat,...

Vă mulțumesc.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cred ca se incadreaza aici :
Orice alte acțiuni sau cereri neevaluabile în bani, cu excepția celor scutite de plata taxei judiciare de timbru potrivit legii, se taxează cu 20 lei.
Ultima modificare: Luni, 24 Iunie 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic
Mulțumesc!

Numai bine, vă doresc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am dreptul să cer o copie a datelor electronice (cd-uri) atașate la dosarul penal? dan996 dan996 Buna seara ! Am fost acum 2 zile , la cererea avocatului, am fost sa cer o copie a dosarului penal. In timp ce se copia am observat ca pe coperta dosarului ... (vezi toată discuția)
Declaratie alternativa martori, transcrisa dupa inregistrarea audio a sedintei aidu aidu Din cauza ca judecatoarea a dictat numai bazaconii, care n-au nicio legatura cu ce a declarat martorul, urmeaza sa fac eu transcrierea inregistrarii audio si ... (vezi toată discuția)
Probe in civil cuziamusia cuziamusia ce art de lege califica si controleaza admiterea in procesele civile a probelor de tipul, informatie pe suport modern, electronic (CD, card memorie, flash ... (vezi toată discuția)