Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Vreu sa aflu daca o sucesiune facuta de sorá mea si mama care traia in 2012 dupa tatal meu luindumi dreptul la mostenire avind martori mincinosi pot sa le fac plingere penala
ati acceptat succesiunea dupa tatal Dvs.?
faptul ca sunteti fiica tatalui va da un drept la mostenire (vocatie succesorala), dar nu va face automat mostenitoare, daca ati stat in pasivitate si nu ati facut acte de acceptare (tacita sau expresa, la notar).
in ce sens au fost mincinosi martorii (ce au declarat)?