Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire dupa cit timp de la casatorie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire dupa cit timp de la casatorie?

stiu ca e cam ciudata intrebarea mea dar :-/exista vreo lege care sa spuna ca sotul supravietuitor i-l mosteneste pe cel decedat doar daca au fost casatoriti un anumit nr de ani?sau nu conteaza cit timp au fost casatoriti?
Nu .Nu are nicio relevanta durata casatoriei .
buna seara!
nu exista o perioada de timp, dupa care un sot are dr de mostenire la averea celuilalt sot!
de ex daca azi s-au casatorit, si maine unul a decedat se aplica disp legii 319/1944.
Conform prevederilor legii 319/1944 odata ce a fost incheiat contractul de casatorie aveti dreptul sa -l mosteniti pe sot in cazul decesului sau ! Indiferent de data sau ora decesului! Poate sa moara si la un minut dupa ce a semnat actul!:D Morbid , dar adevarat!
va multumesc tuturor pt raspunsuri