Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Vreau să fac o comandă online, dar magazinul îmi ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Vreau să fac o comandă online, dar magazinul îmi impune o comandă de minim 50 de lei deși plătesc transportul. Au voie să facă asta?

Buna ziua! Vreau sa fac o comanda online si magazinul online respectiv imi impune sa fac o comanda de minim 50 de lei. Are voie un magazin online sa-mi impuna suma minima de care vreau sa cumpar? Produsul face 25 de lei si platesc transportul pentru el.
Manuela Rășină, administrator
cristiana_h a scris:

E foarte des intalnita aceasta practica a comenzii minime, si uneori si pe mine ca si consumator ma deranjeaza. Dar, luati in calcul si urmatoarele:

- la un produs de 25 de lei, adaosul e in medie de 20% - 5 lei
- de cele mai multe ori magazinele online nu au depozite si stocuri proprii, depind de furnizori.
- in cei 5 lei magazinul trebuie sa plateasca un sofer + benzina pentru a ridica produsul de care dvs sunteti interesat de la furnizorul sau.
- un alt om va face intrarea/iesirea pe produs. Tot el, sau un altul, il va impacheta frumos (intr-o cutie din carton care costa) si va intocmi un AWB sau domentatia pentru predarea catre un oficiu postal. Daca e o expeditie cu posta, e si mai frumos - un om va sta la coada sa predea coletul si dupa o saptamana inca o data la coada sa ridice rambursul platit de dvs. la ridicare.

Cu alte cuvinte, la o comanda de 25 de lei firma nu isi acopera cheltuielile generate de aceasta. (Nici macar la o comanda de 50 de lei situatia nu e mai roz...)

Am intalnit situatii in care nu se practica ideea comenzii minime dar se achita separat taxa pentru ambalare....

Daca produsul dorit de dvs e un consumabil, poate e mai ok sa comandati 2 bucati (sa fie :) ). Daca nu, poate il gasiti intr-un magazin la strada si scutiti pana si taxele de transport.

--- Pasi daca nu te incadrezi in pret creste pretul
--- Daca nu mai esti competitiv atunci asta este daca era usor vindeam toti ...
--- Pai atunci de ce nu merge magazinul si ia 2 produse ca asa e ok pt el unul il vinde la client si unul il tine in stoc. Daca nu sa scoata produsul din stoc, daca e neprofitabil.

--- faceti o reclamatie online la OPC si vedeti care e motivul/legea pe care o spun ei daca vor spune ca magazinul procedeaza corect, din punctul meu de vedere nu procedeaza corect/legal.
--- cum face un magazin selectarea clientilor? pe numere? vand doar la clientii cu nr par? orice selectare a clientelei este DISCRIMINARE ... oricine orice ar zice tot discriminare este, atata timp cat clientul nu aduce injuri sau mai stiu eu ce ... magazinul nu are voie sub nici o forma sa refuze clientul.
~stapuv~, utilizator

Adrian Dimitriu a scris:

Cea mai mică plată online e taxată cu 7 lei. De bancă plus operatorul de plată online. Există magazine fizice care condiționează plata cu cardul de o vânzare minimă.

Si asta e tot ilegal, daca ai plata cu cardul nu conteaza suma, la uni pierzi la altii castigi asta este ... nu poti conditiona legal plata cu cardul pt ca tu iesi in pierdere, creste preturile la produse sa acoperi aceste pierderi.

--- Pasi daca nu te incadrezi in pret creste pretul
--- Daca nu mai esti competitiv atunci asta este daca era usor vindeam toti ...
--- Pai atunci de ce nu merge magazinul si ia 2 produse ca asa e ok pt el unul il vinde la client si unul il tine in stoc. Daca nu sa scoata produsul din stoc, daca e neprofitabil.

- Pretul de vanzare este de cele mai multe ori recomandat de furnizor/importator. Bineinteles, pretul minim. In sus te poti duce cat vrei, dar dvs. ati da 50 de lei pe o cutie de capse? Te gandesti ca omul isi cumpara capsele pe langa un top de hartie si 3 markere de tabla (era doar un exemplu...)
- Intr-un magazin cu 3000 sau 5000 de produse nu prea merge "iei doua si tii unul in stoc". Cand ai zeci de furnizori si game complexe, e mai greu sa te-apuci sa faci stocuri...

In situatii de acest gen sunt variante convenabile de ambele parti, fara a lua in calcul vreo "discriminare":

- magazinul e fara comanda minima. Tu iei de 10 lei si respectivii iti transmit ca produsul nu e pe stoc. Practic "te-au inchis".
- comanzi de 10 lei dar lasi de la tine si le transmiti cel putin ca ridici tu produsul de la ei.
- daca esti in capatul celalat de tara, le spui frumos ca produsul chiar ti-e necesar, desi face doar 10 lei, si esti dispus sa astepti cateva zile pana il pot expedia. Situatia in care vanzatorul centralizeaza mai multe comenzi...

Noi ne-am invatat "sa fim rai" in calitate de consumatori. Numai drepturi avem.... Ar trebui privita ca o relatie win/win, niciunul nu e mai sus, niciunul mai jos....

Sunt curioasa daca domnul a facut demersul la OPC si care a fost raspunsul primit.

cristiana_h, utilizator
Ce e ilegal? Conditionarea unei sume minime de cumparaturi la plata cu cardul? Ar fi o discriminare fata de cel ce plateste cash. Numerarul are cateva avantaje bune fata de card. Iar vanzarea in pierdere e la fel de ilegala.
Firma a fost transparenta, a notificat in avans conditiile comerciale...
Site-urile de catering conditioneaza acelasi lucru: Bucuresti - min 50 lei comanda, Ilfov, min 70 lei, ...nu se plange nimeni,

~stapuv~ a scris:

Si asta e tot ilegal, daca ai plata cu cardul nu conteaza suma, la uni pierzi la altii castigi asta este ... nu poti conditiona legal plata cu cardul pt ca tu iesi in pierdere, creste preturile la produse sa acoperi aceste pierderi.

adriandimitriu, utilizator
Inteleg ca privit de baricada consumatorului, care are toate drepturile din lume si priveste comerciantii ca pe hoti.

1) Motivul justificat este dat de insasi termenii si conditiile afacerii (comanda minima de 50 lei), de la care comerciantul nu are voie sa se abata. Odata intrat pe website si facuta comanda, clientul se considera ca a luat la cunostinta T&C. E problema lui ca nu le citeste.

2) "locurile și serviciile destinate folosinței publice.". Dvs faceti diferenta intre un magazin online (proprietate privata) si locuri/servicii destinate folosintei publice, adica proprietate publica?
Tot la fel va pot spune ca e o discriminare ca o persoana sa nu poata avea acces la serviciile destinate folosintei publice daca nu poate plati.

Nu am revenit inca in epoca socialista.

Ares-3 a scris:

Un temei legal, vă rog? Mulțumesc.
O fi vreo lege nouă de care nu am auzit. Eu știam doar ce spune codul consumului:

Art. 28
Se interzice refuzul vanzarii unui produs sau prestarii unui serviciu catre un consumator fara un motiv justificat conform prevederilor legale in vigoare.

Sau OG 137/2000, Art. 1:
(2) Principiul egalității între cetățeni, al excluderii privilegiilor și discriminării sunt garantate în special în exercitarea următoarelor drepturi:
f) dreptul de acces la toate locurile și serviciile destinate folosinței publice.