Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Evaluare de riscuri - Menajera
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Evaluare de riscuri - Menajera

Buna ziua,

As dori sa va intreb de unde as putea gasi un exemplu pentru: Algoritmul Activităţilor în cazul AMITM > 3. As dori sa mentionez ca pozitia persoanei este de menajera.
Comunicarea
evenimentului
Informare telefonică la ITM
(HGR art.108, 109)
Informare scrisă la ITM
(HGR 1425 art.108, anexa13)

Cercetarea
evenimentului Numirea comisiei
de cercetare

(HGR 1425 art.116)
Cercetarea propriu-zisă
Întocmirea dosarului de cercetare
(HGR 1425 art.122, 123, 124)
Întocmirea
PV de cercetare
(HGR 1425 art.128, 129)
Depunerea spre avizare la ITM
dosarului de cercetare
(HGR 1425 art.125)
Primirea dosarului de
cercetare avizat de ITM
(HGR 1425 art.125)

Înregistrarea
evenimentului
În baza PV de cercetare
avizat de ITM
(HGR 1425 art.135)
Se completează FIAM
(HGR 1425 art.140)
(OMMSSF 755/2006)

Evidenţa
evenimentelor
Registre unice de evidenţă :
(HGR 1425 art.141)
- a accidentaţilor în muncă
(HGR 1425 anexa 15)
- a incidentelor periculoase
(HGR 1425 anexa 16)
- a accidentelor uşoare
(HGR 1425 anexa 17)
- a accidentaţilor în muncă ce au ca urmare ITM > 3 zile de lucru
(HGR 1425 anexa 18)

Procedura a ramas aceeasi, s-ar pute ca baza legala, numerotarea articolelor, sa nu mai corescunda ca nu am actualizat-o in urma schimbarilor din legislatie.
Bafta!
Care este de fapt intrebarea dvs. ? Daca citesc titlul pe care l-ati pus discutiei nu vad legatura intre evaluarea riscurilor profesionale cu algoritmul.
algoritmul activitatilor in cazul unui AMITM >3.

Mi s-a cerut sa detaliez activitatile si dcoumentele care intra in responsabilitatea lucratorului desemnat.
"Algoritmul" il gasiti in Normele de aplicare a legii 319/2006, aprobate prin HG 1425/2006, cap. VII, art 108-142.
Pentru ce aveti nevoie de aceste informatii, urmati cumva un curs in domeniul SSM?
Daca doriti, eu nu va pot da mesaj, imi puteti lasa o adresa de mail si eu va trimit toate informatiile legate de acest subiect, le am de la cursul de specialist SSM.
Ionut.ion, utilizator