avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Acord parinte
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Acord parinte

Bună ziua, am nevoie de o lămurire în situația urmatoare: în cazul în care, prin sentință definitiva și irevocabila, copilul îmi este încredințat mie pentru creștere și educare, mai este nevoie de acordul tatălui pentru a putea părăsi țara cu copilul?
Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 13:25, 22 Iunie 2019
E autoritate părintească comuna sau exclusiva?
Dacă s-a stabilit ca autoritatea părintească să fie exclusivă, nu aveți nevoie de acordul lui!
În schimb, dacă s-a stabilit doar locuința minorului la domiciliul dvs și autoritate comună, este necesar acordul!
Însă în a doua situație puteți solicita suplinirea consimțământului în instanță!
Ultima modificare: Vineri, 21 Iunie 2019
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
In sentința de divorț nu este specificat acest lucru.
daca va e incredintat spre crestere si educare, nu e nevoie de acordul tatalui pt nimic, cand ati divortat ?
Tot in baza hotararii legalizate ii faceti si pasaport daca e cazul.
Ultima modificare: Sâmbătă, 22 Iunie 2019
gi-jane2, moderator
In 2008.

Alte discuții în legătură

Conditii iesire din tara cu minor camy29 camy29 daca sunt divortata de sotul meu iar legea mia dat mie copilul pentru ca nu sa prezentat la divort pot iesi cu copilul din tara fara acordul lui? (vezi toată discuția)
Incredințarea minorului krisztinarigo krisztinarigo Bună ziua! Am un băiat de 12 de ani, și aș vreau să știu dacă pot incheia acte administrative pentru copil fara acordul tatalui,( de care ... (vezi toată discuția)
Iesire minor in afara tarii gigelas gigelas Buna ziua, Dupa un divort cu 2 minori,instanta a dispus incredintarea copiilor la ambii parinti,cate unu la fiecare. Hotararea este definitiva si ... (vezi toată discuția)