Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Acord parinte
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Acord parinte

Bună ziua, am nevoie de o lămurire în situația urmatoare: în cazul în care, prin sentință definitiva și irevocabila, copilul îmi este încredințat mie pentru creștere și educare, mai este nevoie de acordul tatălui pentru a putea părăsi țara cu copilul?
Mulțumesc
E autoritate părintească comuna sau exclusiva?
Dacă s-a stabilit ca autoritatea părintească să fie exclusivă, nu aveți nevoie de acordul lui!
În schimb, dacă s-a stabilit doar locuința minorului la domiciliul dvs și autoritate comună, este necesar acordul!
Însă în a doua situație puteți solicita suplinirea consimțământului în instanță!
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
In sentința de divorț nu este specificat acest lucru.
daca va e incredintat spre crestere si educare, nu e nevoie de acordul tatalui pt nimic, cand ati divortat ?
Tot in baza hotararii legalizate ii faceti si pasaport daca e cazul.
gi-jane2, moderator
In 2008.