Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Concediu risc maternal
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Concediu risc maternal

Am avut un avort spontan la 7 saptamani. La 3 luni am ramas iar insarcinata, dar la 13 saptamani a trebuit sa fac avort din cauza ca bebe avea o malformatie grava incompatibila cu viata. Mi s-a recomandat ca 6 luni sa fac pauza. Acum sunt, dupa 1 an, insarcinata in 13 saptamani. Medicul ginecolog mi-a zis ca sunt incadrata la risc avort avand in vedere istoricul. Ma duc la munca 2 zile intr-o saptamana cate 9 ore apoi cealalta saptamana 2 zile 9 ore, pauza 2 zile si inca 3 zile 10 ore si se repeta. Lucrez foarte nult, in sensul ca sunt foarte multi clienti(exchange+ amanet), lucrez cu solutii chinice de testare aur care nu stiu daca afecteaza sau nu prea mult. Ideea e ca oricum nu ma simt deloc prea bine ca am greturi, mai nou dureri de cap, abia reusesc sa mananc.
Voiam sa stiu daca in conditiile acestea am dreptul la concediu de risc maternal?
Buna ziua,
Concediul de risc maternal il pot emite doar medicul ginecolog ce va urmareste sarcina sau medicul de familie.
Discutati cu acestia.
Angajatorul stie de sarcina dvs.?
Puteti citi OUG 96/2003 privind protectia marernitati la locul de munca, cu modificarile si completarile ulterioare.
Dupa anuntarea dvs. ( in scris, cu scrisoare medicala de la medicul ginecolog sau de familie ) angajatorul avea cateva obligatii de urmat ( anuntarea medicului de medicina muncii, a ITM.ului, etc.).
Daca nu ati facut deja asta...mergeti chiar maine, sau cand puteti, la medic si discutati cu el/ea pe tema asta, a concediului de risc maternal, si cereti si acea scrisoare medicala cu care sa mergeti la serviciu.
Programul de lucru trebuie stabilit prin Regulamentul de ordine interioara al firmei cu respectarea Codului muncii legat de total ore lucrate/ saptamana si acordarea obligatorie de 2 zile libere consecutiv/ saptamana.
Solutiile de testarea a aurului sunt substante toxice, periculoase pentru organism. In materialul cu evaluarea riscurilor profesionale intocmit de catre angajator cu respectarea Legii ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare trebuie sa se regaseasca acest risc identificat si evaluat plus masuri stabilite pentru evitare riscului,
-art. 12 (1) Angajatorul are următoarele obligaţii:
a) să realizeze şi să fie în posesia unei evaluări a riscurilor pentru securitatea şi sănătatea în muncă, inclusiv pentru acele grupuri sensibile la riscuri specifice;
b) să decidă asupra măsurilor de protecţie care trebuie luate şi după caz,asupra echipamentului de protecţie care trebuie utilizat;
Angajatorul trebuie sa intocmeasca instructiuni proprii pentru manipularea substantelor toxice pentru respectarea
-art.13 În vederea asigurării condiţiilor de securitate şi sănătate în muncă şi pentru prevenirea accidentelor de muncă şi a bolilor profesionale, angajatorii au următoarele obligaţii:
b) să întocmească un plan de prevenire şi protecţie compus din măsuri tehnice, sanitare, organizatorice şi de altă natură, bazat pe evaluarea riscurilor, pe care să îl aplice corespunzător condiţiilor de muncă specifice unităţii;
d) să stabilească pentru lucrători, prin fişa postului, atribuţiile şi răspunderile ce le revin în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, corespunzător funcţiilor exercitate;
e) să elaboreze instrucţiuni proprii, în spiritul prezentei legi, pentru completarea şi/ sau aplicarea reglementărilor de securitate şi sănătate în muncă, ţinând seama de particularităţile activităţilor şi ale locurilor de muncă aflate în responsabilitatea lor;
Pentru acordarea concediului de risc maternal gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...