Forum Discuţii juridice Executare silită Predare amiabila imobil gol adjudecat la licitatie si ...
Discuție deschisă în Executare silită

Predare amiabila imobil gol adjudecat la licitatie si intabulat

Buna ziua,

Am adjudecat la licitatie un apartament care nu a fost locuit, in el mai exista bunuri ale fostului proprietar. Dosarul de executare silita s-a inceput in 2017.
In cateva zile merg sa ridic de la OPCI incheierea de carte funciara in care apare numele meu ca proprietar. Am inregistrat la Taxe si impozite pe numele meu.

Am contactat proprietarul, care doreste sa mi predea bunul.

Care este procedura legala ce trebuie urmata?
Fac eu un proces-verbal de predare-primire cu proprietarul, are valoare juridica? Apelez la un notar pt. autentificare?

Apelez din nou la un executor pentru a urma el vreo procedura?

Multumesc.
woe, utilizator