avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Predare amiabila imobil gol adjudecat la licitatie si ...
Discuție deschisă în Executare silită

Predare amiabila imobil gol adjudecat la licitatie si intabulat

Buna ziua,

Am adjudecat la licitatie un apartament care nu a fost locuit, in el mai exista bunuri ale fostului proprietar. Dosarul de executare silita s-a inceput in 2017.
In cateva zile merg sa ridic de la OPCI incheierea de carte funciara in care apare numele meu ca proprietar. Am inregistrat la Taxe si impozite pe numele meu.

Am contactat proprietarul, care doreste sa mi predea bunul.

Care este procedura legala ce trebuie urmata?
Fac eu un proces-verbal de predare-primire cu proprietarul, are valoare juridica? Apelez la un notar pt. autentificare?

Apelez din nou la un executor pentru a urma el vreo procedura?

Multumesc.
Ultima modificare: Marți, 25 Iunie 2019
woe, utilizator

Alte discuții în legătură

Punere in posesie-apartament licitat cristinel56 cristinel56 Am luat un apartament prin licitatie imobiliara, am obtinut actul de adjudecare dupa 15 zile de la data livrarii banilor in contul executorului,am inscris ... (vezi toată discuția)
Licitatie apartament pr1272 pr1272 Am cumparat de la banca prin licitatie un apartament. Am fost la taxe si impozite de am deschis rol si am platit impzitul. Dupa care trebuie sa merg la cartea ... (vezi toată discuția)
Referat completare ocpi Lucc Lucc Va expun o speta, poate ma puteti ajuta cu un sfat. Am cumparat la licitatie publica un apartament neintabulat. Am depus actele la OCPI si am verificat pe ... (vezi toată discuția)