Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie

Mentionez ca mama vrea sa imi lase casa doar Mie , Eu avind inca doua surori deja casatorite . Ele sint de acord in aceasta privinta dar poate fi contestata donatia peste timp ? Si in cazul unei eventuale vinzari , at trebui sa impart cu ele suma ?
Orice act civil este atacabil in instanta. Nu exista acte definitive si acte care pot fi contestate.
Daca o lasa sub forma de donatie, da, se poate contesta in momentul cand se face succesiunea dupa mama dupa caz. Daca mama are si alte bunuri pe care le imparte cu surorile atunci cel mai probail sa fie in regula in functie de valoarea bunurilor.

Daca nu are alte bunuri atunci ca sa fie sigura treaba ar trebui sa va faca un contract de vanzare cumparare pe casa.
Donatia poate fi desfiintata.

Va sugerez sa incheiati un contract de intretinere.

Contractul de întreţinere este actul prin care o parte se obligă să efectueze prestaţiile necesare întreţinerii şi îngrijirii celeilalte părţi sau a unui terţ, pe o anumită durată.

Dacă părțile nu au prevăzut în contract durata întreţinerii sau au menționat numai caracterul viager al acesteia, atunci debitorul întreținerii îi datorează creditorului întreținere pentru toată durata vieţii acestuia din urmă.

Obligaţia de întreţinere poate consta în: procurare de hrană, îmbrăcăminte, încălţăminte, tratament medical, ambulatoriu şi spitalicesc, medicamente, menajul complet, fie efectuat de debitorul obligaţiei de întreţinere, fie prin angajarea unei persoane, care să se ocupe în mod expres de aceasta, însă, în acest din urmă caz, angajarea se va face numai cu acordul expres al întreţinutului.

Potrivit art. 2255 din noul Cod Civil referitor la forma contractului de întreținere, acesta se încheie în formă autentică, la notariat, sub sancţiunea nulităţii absolute.