Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Plata impozit diferentiat in urma succesiunii
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Plata impozit diferentiat in urma succesiunii

Buna ziua, Va rog sa-mi comunicati cum se va proceda la plata impozitului anual datorat catre primarie (cladire si teren extravilan), conform Codului fiscal, de catre fiecare mostenitor in cota parte mentionata in actul de mostenire.
Trebuie sa faceti si partajul dupa succesiune. Altfel platiti la comun impozitul la primarie pentru acea cladire si teren detinute la comun de mai multi mostenitori.
Multumesc, dar Codul fiscal la norme metodologice specifica si anume:Art. 14, pct.2,
Daca o cladire se afla in proprietate comuna a doua sau mai multor persoane, la stabilirea impozitului se au in vedere urmatoarele: a) -cotele-parti sunt prezumate a fi egale, pana la proba contrara.Fiecare dintre coproprietari datoreaza un impozit egal rezultat in urma impartirii impozitului datorat pentru intreaga cladire. b)- in cazul in care cotele-parti din dreptul de proprietate asupra cladiri sunt determinate, fiecare coproprietar datoreaza impozitul corespunzator cotei-parti detinute. c)-in organizarea evidentei fiscale organul fiscal reflecta dreptul de proprietate in cote-parti pe baza actelor doveditoare(de exemplu, act de mostenire in urma succesiunii unui parinte).Ce sa inteleg din acest paragraf. Cu respect!
Fiecare moștenitor va datora parte din impozitulul stabilit pe clădirea/terenul moștenit corespunzător cotei de deținere.
De exemplu:
impozitul pe clădire= 1000 lei
impozitul pe teren= 60 lei
cota dvs de deținere este de 2/3
Dvs veți datora impozit pe clădire : 1000* 2/3=667 lei si impozit pe teren : 60*2/3=40 lei