avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 308 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlu de proprietate parțial eronat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlu de proprietate parțial eronat

Buna ziua! Am un titlu de proprietate pe care este scrisă greșit parcela(ex: adică parcela corecta este 1563/2, dar in titlu scrie 1536/2) dar vecinătățile sunt scrise corect deci putem identifica imediat greșeala la o simpla privire. Întrebarea este daca punerea in posesie a noului titlu se face numai daca exista plan parcelar ptr acea zona sau pur si simplu nu are nicio legătura cu acel plan parcelar si pur si simplu se îndreaptă eroarea materială si gata.
Ultima modificare: Marți, 25 Iunie 2019
Floarea77, utilizator
Daca e in rural (comuna, sat), faceti prefecturii cerere de indreptare a erorii.
Aveti cadastru (este inscrisc in cartea funciara)? Daca da, acolo este localizat corect?
Daca era înscris in circuitul civil atunci aveam extras cu nr cadastral. Suntem din Ghimbav județul Brasov .
In lipsa unui plan parcelar toate din zona aceea sunt trecute ca fiind cu poziționare incerta
Ultima modificare: Miercuri, 26 Iunie 2019
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate vinde un teren "înregistrat în planul cadastral fără localizare certă datorită lipsei planului parcelar"? BarbuMed BarbuMed Vă rog mult să mă ajutaţi cu o clarificare la problema următoare. Am un teren in extravilan pentru care la Cadastru s-a pus menţiunea [i]\"imobil ... (vezi toată discuția)
Bună seara, am un teren extravilan cu următoarea observație ... Marinela.olari Marinela.olari Bună seara, Am un teren extravilan cu următoarea observație trecuta pe extras cf: Teren neimprejmuit, Imobil înregistrat în plan cadastral fără ... (vezi toată discuția)
refuz oficiu cadastru dan_t dan_t Buna ziua, Detin un titlu de propietate (pe numele mamei decedate) pt un teren in comun cu inca 2 rude. Am deschis un proces de iesire din indiviziune si ... (vezi toată discuția)