Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlu de proprietate parțial eronat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlu de proprietate parțial eronat

Buna ziua! Am un titlu de proprietate pe care este scrisă greșit parcela(ex: adică parcela corecta este 1563/2, dar in titlu scrie 1536/2) dar vecinătățile sunt scrise corect deci putem identifica imediat greșeala la o simpla privire. Întrebarea este daca punerea in posesie a noului titlu se face numai daca exista plan parcelar ptr acea zona sau pur si simplu nu are nicio legătura cu acel plan parcelar si pur si simplu se îndreaptă eroarea materială si gata.
Floarea77, utilizator
Daca e in rural (comuna, sat), faceti prefecturii cerere de indreptare a erorii.
Aveti cadastru (este inscrisc in cartea funciara)? Daca da, acolo este localizat corect?
Daca era înscris in circuitul civil atunci aveam extras cu nr cadastral. Suntem din Ghimbav județul Brasov .
In lipsa unui plan parcelar toate din zona aceea sunt trecute ca fiind cu poziționare incerta
gi-jane2, moderator