avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 414 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Refuz Oficiu Cadastru
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Refuz Oficiu Cadastru

Buna ziua,

Detin un titlu de propietate (pe numele mamei decedate) pt un teren in comun cu inca 2 rude.
Am deschis un proces de iesire din indiviziune si succesiune .
Oficiul de cadastru refuza sa ne dea planul parcelar pe motiv ca nu il au (raspunsul lor oficial).
Fara planul parcelar, nu putem localiza parcelele din titlul de propietate.
Nu putem continua procesul si judecatorul vrea sa suspende procesul.
Avocatul mi-a spus ca nu e treaba lui sa faca rost de acte.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Cel mai recent răspuns: Cristian Fara , Expert cadastru autorizat ANCPI / OCPI 15:48, 3 Mai 2010
Parcela reprezinta unitatea cadastrala de baza, formata din subparcele - atunci cand categoriile de folosinta sunt diferite.
In urma improprietaririi in baza legii 18/1991 in multe zone ale tarii, unde nu au existat planuri, a aparut necesitatea si obligativitatea- in sarcina PRIMARIILOR de a intocmi aceste planuri parcelare.
Fiecare plan parcelar se intocmeste pe o tarla ( sola) si contine toate parcelele din acest spatiu, cu referire la numele proprietarului, suprafata detinuta, numarul titlului de proprietate, dimensiuni precum si categoria de folosinta.
Va multumesc pentru raspuns.

As vrea sa stiu care este urmatorul pas pe care ar trebuii sa-l fac.
Din cate am citit pe net, am inteles ca in aceasta situatie ar trebuii deschis proces catre Primarie la Judecatorie, sectia Contencios Administrativ.
Este adevarat?
dan_t a scris:

Va multumesc pentru raspuns.

As vrea sa stiu care este urmatorul pas pe care ar trebuii sa-l fac.
Din cate am citit pe net, am inteles ca in aceasta situatie ar trebuii deschis proces catre Primarie la Judecatorie, sectia Contencios Administrativ.
Este adevarat?

Pai mai intai mergeti la Primarie. Din cate inteleg eu acolo nu ati cerut planul parcelar.
eu cred ca in nici un caz nu va puteti da in judecata avocatul #-o - pentru ca desi a solicitat identificarea terenului de catre un expert judiciar, dumneavoastra nu ati fost deacord cu asta( sau nu este asa?)
ei bine, acel expert judiciar numit de judecator (aleatoriu sau la alegerea dvs) are datoria sa faca "ceea ce i se cere" : sa identifice parcela in teren, sa verifice cum sau care e situatia planului de punere in posesie etc....
eu cred ca fara un expert judiciar v-a fi greu sa va descurcati singur

ah, revin : aveti un "titlu" deci nu stiti nimic despre parcele nu le-ati folosit niciodata, nici rudele( sunt ca picate din cer...) puteti cauta si un autorizat cadastru care sa le idintifice( gasiti lista la ocpi din judetul dvs)
Ultima modificare: Vineri, 30 Aprilie 2010
Cristian Fara, Expert cadastru autorizat ANCPI / OCPI
Nu vreau sa imi dau in judecata avocatul.
Eu vreau sa imi rezolv problema nu sa ma razbun pe cineva.

Am angajat un expert (stabilit de judecator), l-am platit dar nu a facut nimic, motivand ca nu are hartile parcelare.
Am cerut hartile parcelare la primarie si oficiul cadastru, dar nu le-am obtinut.
Pana la urma am inteles ca ar trebuii sa imi fac eu hartile parcelare.
Stiti cumva cine le poate face si cam cat costa?

Alte discuții în legătură

Plan parcelar mrtz_69 mrtz_69 Buna ziua,am si eu o problema si nu stiu cum o pt rezolva,Tribunalul a desemnat un expert care sa intocmeasca o expertiza in vederea iesiri din ... (vezi toată discuția)
Plan cadastral tutu12 tutu12 In instanta s-a revendicat un teren , castigandu-se procesul si s-a dispus eliberarea unui titlu de proprietate pe vechiul amplasament . Primaria ... (vezi toată discuția)
Cadastru intabulare cerul cerul Buna ziua! In urma unei succesiuni am in posesie un teren.Nu reusesc sa gasesc aceasta parcela.Este un teren intravilan si mi se pare normal ca sa existe ... (vezi toată discuția)