Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Refuz Oficiu Cadastru
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Refuz Oficiu Cadastru

Buna ziua,

Detin un titlu de propietate (pe numele mamei decedate) pt un teren in comun cu inca 2 rude.
Am deschis un proces de iesire din indiviziune si succesiune .
Oficiul de cadastru refuza sa ne dea planul parcelar pe motiv ca nu il au (raspunsul lor oficial).
Fara planul parcelar, nu putem localiza parcelele din titlul de propietate.
Nu putem continua procesul si judecatorul vrea sa suspende procesul.
Avocatul mi-a spus ca nu e treaba lui sa faca rost de acte.
Ce ma sfatuiti sa fac?
planuri parcelare... le poate face "statul roman" prin OCPI prin angajarea autorizatilor ocpi, la licitatiile de anul trecut era undeva la 50ron/ha, datorita modificarilor recente a regulamntelor aceste "planuri parcelare" implica si intreaga documentatie pentru acordare numere cadastrale- inclusiv aviz ocpi. Planurile se fac pe tarla ! ( eu in zona mea folclorica... nu as intra in asa ceva sub 1000ron pe tarla+100ron/ha )
dar orice "autorixat cadastru" ( gasiti lista la ocpi din jud dvs) este in masura sa intocmeasca planuri parcelare in locul "statului roman".