avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Refuz Oficiu Cadastru
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Refuz Oficiu Cadastru

Buna ziua,

Detin un titlu de propietate (pe numele mamei decedate) pt un teren in comun cu inca 2 rude.
Am deschis un proces de iesire din indiviziune si succesiune .
Oficiul de cadastru refuza sa ne dea planul parcelar pe motiv ca nu il au (raspunsul lor oficial).
Fara planul parcelar, nu putem localiza parcelele din titlul de propietate.
Nu putem continua procesul si judecatorul vrea sa suspende procesul.
Avocatul mi-a spus ca nu e treaba lui sa faca rost de acte.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Cel mai recent răspuns: Cristian Fara , Expert cadastru autorizat ANCPI / OCPI 15:48, 3 Mai 2010
planuri parcelare... le poate face "statul roman" prin OCPI prin angajarea autorizatilor ocpi, la licitatiile de anul trecut era undeva la 50ron/ha, datorita modificarilor recente a regulamntelor aceste "planuri parcelare" implica si intreaga documentatie pentru acordare numere cadastrale- inclusiv aviz ocpi. Planurile se fac pe tarla ! ( eu in zona mea folclorica... nu as intra in asa ceva sub 1000ron pe tarla+100ron/ha )
dar orice "autorixat cadastru" ( gasiti lista la ocpi din jud dvs) este in masura sa intocmeasca planuri parcelare in locul "statului roman".

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plan parcelar mrtz_69 mrtz_69 Buna ziua,am si eu o problema si nu stiu cum o pt rezolva,Tribunalul a desemnat un expert care sa intocmeasca o expertiza in vederea iesiri din ... (vezi toată discuția)
Plan cadastral tutu12 tutu12 In instanta s-a revendicat un teren , castigandu-se procesul si s-a dispus eliberarea unui titlu de proprietate pe vechiul amplasament . Primaria ... (vezi toată discuția)
Cadastru intabulare cerul cerul Buna ziua! In urma unei succesiuni am in posesie un teren.Nu reusesc sa gasesc aceasta parcela.Este un teren intravilan si mi se pare normal ca sa existe ... (vezi toată discuția)