Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Premiu in ccc
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Premiu in ccc

Buna ziua! Va rog sa ma lamuriti și pe mine. Ce se întâmpla dacă o mămica aflată in ccc participa la un concurs și primește un premiu care ar depăși acei 3750 lei? Pierde indemnizația? Ce soluție poate fi? Va multumesc mult!
Plata indemnizației pentru creșterea copilului nu se suspendă în cazul în care persoana îndreptățită realizează, în decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfășurarea efectivă a unei activități în perioada de concediu, al căror nivel net nu depășește de 5 ori cuantumul minim al indemnizației. (n.m., 6250 lei)
Cornel Vasile, Consilier juridic