Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație creștere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație creștere copil

Buna ziua ! Sunt la scoala Postlicela Feg, AMG , anul 2, si sunt însărcinată in 30 de sapt, ar trebui sa nasc pe 1-15 Septembrie .. am intrebat la secretariatul școlii daca pot suspenda cursurile , pentru a sta acasa si a creste copilul, dar a zis ca nu se poate , daca vreau sa stau sa cresc copilul , sa termin anul 2, si sa nu ma mai înscriu in anul 3, dar nu voi primi vreun ajutor de creștere a copilului.. Dar dna doctor de familie a spus ca pot beneficia de indemnizație de creștere a copilului.. unde pot afla sigur si ce trebuie sa fac daca se poate ?
Postliceala este la cursuri de zi ?
Da

Cornel Vasile a scris:

Postliceala este la cursuri de zi ?

In acest caz, daca intrerupeti cursurile dupa intrarea in CCC , veti primi indemnizatia pentru CCC in continuare pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Anul 2 de studiu se termina in August , si eu pot primi dupa indemnizația?daca nasc in Septembrie ..sau pot face de acum actele necesare ?

Cornel Vasile a scris:

In acest caz, daca intrerupeti cursurile dupa intrarea in CCC , veti primi indemnizatia pentru CCC in continuare pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani.

Intrebati mai bine la AJPIS ....