Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Inscriere in Asociatia de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Inscriere in Asociatia de proprietari

Cand se considera finalizata inscrierea in Asociate, dupa ce s-a depus cerere, dupa ce s-a aprobat in comitet, dupa ce proprietarul a fost trecut in anexa la acordul de asociere sau dupa ce aocrdul de asociere cu proprietarul adaugat este transmis si inregistrat juridic /
Din punct de vedere formal este indeplinita procedura odata cu trecerea in anexa la acordul de asociere, insa pentru opozabilitatea fata de terti este finalizata inscrierea in asociatia de proprietari dupa inregistrarea ei.B-)
Daca va referiti la inscrierea ulterioara infiintarii asociatiei de proprietari, aceasta se face si este si finalizata deci, dupa depunerea simpla a cererii de intrare in asociatia de proprietari conform legii 230/2007.
Art. 7. - Inscrierea ulterioara in asociatia de proprietari a proprietarilor care nu au fost prezenti la adunarea generala de constituire se face la cererea scrisa a acestora, fara alte formalitati.