Forum Discuţii juridice Cafeneaua avocaţilor Caut să mă angajez la un cabinet de avocatură
Discuție deschisă în Cafeneaua avocaţilor

Caut să mă angajez la un cabinet de avocatură

Bună ziua! Sunt în anul 3 (am terminat anul 2) la facultatea de drept din Craiova. Aș dori să mă angajez ca asistent la un cabinet de avocatură din Craiova, de preferat specializat în drept penal, dar merge și altceva.
Multumesc anticipat pentru raspuns!
In statutul profesiei de avocat este prevazuta o interdictie de a angaja ca personal auxiliar persoane cu studii juridice superioare.

De asemenea, oricare dintre formele de exercitare a profesiei de avocat, cu sau fără personalitate juridică, pot încheia contracte de internship in virtutea Legii nr. 176/2018.
aceasta interdictie nu mai exista.
www.avocatnet.ro/articol_505...