Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cu ce functie se poate angaja un absolvent de drept la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cu ce functie se poate angaja un absolvent de drept la o societate de avocati?

Buna seara!
Un absolvent de drept se poate angaja la o societate de avocati? Din cate am citit in statutul profesiei de avocat se mentioneaza la art. 186. - Toate formele de exercitare a profesiei pot angaja personal auxiliar. Este interzisa angajarea ca personal auxiliar a persoanelor cu studii juridice superioare.
In ce functie se poate angaja acesta?
Multumesc!
In statutul profesiei de avocat este prevazuta o interdictie de a angaja ca personal auxiliar persoane cu studii juridice superioare,Practic exista numeroase cabinete care colaboreaza cu paralegali,referent,i secretari etc cu studii juridice.
Universul_tau a scris:

....
In ce functie se poate angaja acesta?
Multumesc!

Cam greu de mentionat, avand in vedere interdictia impusa prin Statutul profesiei respectve.