Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Asigurare de sanatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Asigurare de sanatate

Buna ziua. Fiul meu, major, la ora actuala nu realizeaza venituri, nici de natura salariala, nici din alte surse. As dori sa il asigur la CNAS, pentru asigurarile de sanatate. Cum as putea face asta? Va multumesc.
Va depune la finante declaratia unica in care bifeaza doar la sectiunea contributiei la sanatate ca doreste sa se asigure ca persoana fara venit platind pentru sase luni din 2019 cate 10% din valoarea salariului minim brut pe economie. si va fi asigurat intreg anul 2019. Si la fel in fiecare an,
Va incepe sa fie asigurat de la data depunerii declaratiei, nu de la data platii. Termenul de plata va fi pana pe 15 decembrie 2019 pentru a beneficia si de bonusul de 5%. Sa bifeze asta in declaratie.
george-neagu, moderator
Multumesc.