Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept proprietate cu uzufruct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept proprietate cu uzufruct

Buna .
Acum cativa ani a fost intocmit un act intre socrii mei si sot , noi nefiind inca casatoriti pentru casa in care locuim astfel incat sa avem o garantine ca avem acoperis deasupra capului si peste ani si ani .
A fost facut un act de intretinere prin care socrii au transmis sotului nuda proprietate asupra imobilului compus din cota de 29/54-a parte din terenul intravilan in suprafata de 540 mp sub A1 cu nr top 96-97/b-2 cu cota de 1/1-a parte din casa.
Sa inteleg ca doar o parte din casa a fost trecuta pe el , si ca nu este in totalitate casa pe sot ?
Acest contract este unul cu uzufruct prin care sotul are obligatia sa ii intretina pe socrii cat traiesc .
De asemenea este specificat ca in cazul decesului sotului inainte socriilor , ogligatiile ce le avea sotul se tranmis indivbizibil catre mostenitorii lui si urmeaza a fi executata de acestia .
Mentionez ca la data respectiva cand a fost facut contractul copilul nostru nu era nici conceput.
Se poate transmite aceste obligatii catre copil,fara ca el macar sa iti exprime acordul ...si sa fie silit sa indeplineasca aceste obligatiuni in caz de doamne fereste pateste ceva sotul meu ?
Au socrii dreptul sa ne dea afara din casa chiar si in existenta acestui contract ?
Sau sa o vand fara acordul nostru ?
Casa e a sotului, socrii nu mai au ce vinde, insa afara va pot da, ei avand dreptul de folosinta a bunului, iar sotul nuda proprietate, adica fara continut... un fel de e proprietar cu numele.
Daca sotul decedeaza, casa e mostenita de fiu si de dvs daca ii sunteti sotie, daca nu vrea casa, copilul nu e obligat sa ii intretina. Oricum, nu are sens sa va ganditi ca decedeaza sotul inaintea parintilor.
gi-jane2, moderator
Multumesc de raspuns dar ceva tot nu imi este in clar ....
Ne pot da afara dar nu pot sa vanda casa ?
Pai daca vor sa o vanda cuiva, ca poate ne sfadim cu ei la un moment dat ei ne pot da afara ...nu?
Sau trebuie si sotul sa isi dea acordul pentru ca ei sa o poata vinde ?

gi-jane2 a scris:

Casa e a sotului, socrii nu mai au ce vinde, insa afara va pot da, ei avand dreptul de folosinta a bunului, iar sotul nuda proprietate, adica fara continut... un fel de e proprietar cu numele.
Daca sotul decedeaza, casa e mostenita de fiu si de dvs daca ii sunteti sotie, daca nu vrea casa, copilul nu e obligat sa ii intretina. Oricum, nu are sens sa va ganditi ca decedeaza sotul inaintea parintilor.

socrii nu o pot vinde ca nu sunt proprietari, sotul dvs poate vinde, dar poate vinde doare ce are, nuda proprietate.
Socrii au dreptul de a folosi casa, asta inseamna uzufruct printre altele, ca pot folosi casa, iar ei o pot folosi cum vor, daca nu vor sa stati cu ei, va pot da afara.
Inteleg
Multumesc frumos pentru explicatii si pentru timpul acordat!

gi-jane2 a scris:

socrii nu o pot vinde ca nu sunt proprietari, sotul dvs poate vinde, dar poate vinde doare ce are, nuda proprietate.
Socrii au dreptul de a folosi casa, asta inseamna uzufruct printre altele, ca pot folosi casa, iar ei o pot folosi cum vor, daca nu vor sa stati cu ei, va pot da afara.

Ca o completare din cate am citit din mesajul dumneavoastra sotul detine 29/54 din terenul de 540 mp dar casa o detine in totalitate. Astfel din teren detine un pic mai mult de jumatate dar nu-l detine pe tot. Probabil detine doar terenul pe care este amplasata casa dar nu si cel din jur.