Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune apartament complicat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune apartament complicat

Apartamentul are 40.000euro datorie.
Nu s-a schimbat succesiunea de la bunica-pana la tatal meu (toti in linie decedati)
Nu am semnat ca accept niciun apartament. Aveam 17ani.
Am semnat insa la asociatia de proprietari o foaie cum ca-i las sa blindeze caloriferele si sa faca deratizare (fapt nerespectat) si un buletin care acum e expirat.

Nu exista niciun mostenitor. Ce pot pati daca au datele mele? (cnp)?

Am mai intrebat la un sef de notar, a spus ca nu pot pati nimic. Eram minor. E bine ca n-am semnat nimic. A zis sa-mi vad de treaba ca o vor lua statul si face ce-o vrea cu el.

Sper sa fie asa.
Pot pati deci chemare in instanta (desi nu pare sa fiu reprezentatul problemei)?pot avea probleme pe viitor?

La banca din nou. Tatal meu a avut datorii, printre care si o suma sa-mi lase.
Mi s-a zis ca daca accept ceva, automat accept tot. Deci am renuntat la tot (adica n-am facut nimic).

Mi s-a zis ca daca a avut el, suma mare card credit, sa pice pe mine

Se poate si asa ceva? Sau din nou, sunt ferita?
Ce este mostenitor pasiv si activ?
Multumesc
Dadada55, utilizator
Daca nu ati acceptat mostenirea, nu veti plati nici datoriile tatalui.
Datoriile mostenite se platesc din valoarea bunului mostenit( in functie de ce si cat) dar pana la dezbaterea succesiunilor, nu se pote face nimic. Chiar daca dati declaratia de acceptare tot nu inseamna ca sunteti buna de plata.
Chiar daca acceptati nu sunteti obligat sa platiti nimic decat in limita mostenirii. Astfel daca mosteniti 400 de lei si datoriile sunt de 500 de lei nu veti avea de platit decat 400 de lei.