Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... E posibil un părinte să nu lase casa copiilor după ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

E posibil un părinte să nu lase casa copiilor după deces?

E posibil un parinte sa lase copiii fara casa? Chiar si dupa deces?
Nu revine automat lor?
Ce e testamentul acesta?

Bunurile capatate dupa casatorie (de un individ), se considera ale amandurora?(sot, sotie)
Bunurile capatate inainte, sunt ferite de imparteala de dupa casatorie? Asa stiam.

Multumesc
Manuela Rășină, administrator
le amestecati.. succeiunea legala, cea testamentara, partajul in caz de divort.. mai bine dati detalii concrete despre situatia dvs.

Dadada55 a scris:

E posibil un parinte sa lase copiii fara casa? Chiar si dupa deces?
Nu revine automat lor?

Părinții nu au nici o obligație să lase casa copiilor. E casa lor, și o pot vinde cât trăiesc, sau o pot da unui străin cu contract de întreținere.

Casa părinților, NU revine automat copiilor.
Părinții în calitate de proprietari, decid cât sunt în viață ce fac cu bunurile și proprietățile lor.
Dapix, utilizator
Oferiți mai multe detalii. Povestiți situația de fapt.

Dacă începeți cu întrebarea „e posibil să...”, atunci răspunsul sună cam așa: e posibil orice.

Da. Este posibil ca un părinte să lase copii fără casă. Fiindcă nu este nimeni obligat să lase moștenire. Fiecare, cât trăiește, este liber să vândă ceea ce are și să se distreze cu prețul vânzării.

A! Dacă nu vândut-o, luând un preț, sau dacă nu a întrăinat-o în schimbul unei alte prestații (cum ar fi întreținere), ci a dat-o pe gratis, atunci ... este altă discuție.

Oricum, nimic nu revine automat nimănui. Nu în drept.

Ați întrebat: „Ce este testamentul acesta?”
Dacă dvs. aveți în față un testament, dar nu ne spuneți ce scrie în el, noi nu avem de unde să ghicim.
Fie ne oferiți mai multe detalii, fie - cel mai bine - luați înscrisurile pe care le aveți și mergeți la un avocat. (Doar citindu-le s-ar putea lămuri și v-ar putea lămuri. Altiminteri e mare distanță între ceea ce povestește omul și ceea ce rezultă pentru noi din înscrisurile pe care le are).
romascanu, moderator
Chiar sunt curios sa stiu despre ce anume este vorba.
In fapt, dumneavoastra puteti fi mai explicita iar noi, dam solutii legale.