avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 996 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... E posibil un părinte să nu lase casa copiilor după ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

E posibil un părinte să nu lase casa copiilor după deces?

E posibil un parinte sa lase copiii fara casa? Chiar si dupa deces?
Nu revine automat lor?
Ce e testamentul acesta?

Bunurile capatate dupa casatorie (de un individ), se considera ale amandurora?(sot, sotie)
Bunurile capatate inainte, sunt ferite de imparteala de dupa casatorie? Asa stiam.

Multumesc
Ultima modificare: Marți, 2 Iulie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: andrey_f_c , utilizator 09:15, 3 Iulie 2019
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
le amestecati.. succeiunea legala, cea testamentara, partajul in caz de divort.. mai bine dati detalii concrete despre situatia dvs.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util

Dadada55 a scris:

E posibil un parinte sa lase copiii fara casa? Chiar si dupa deces?
Nu revine automat lor?


Părinții nu au nici o obligație să lase casa copiilor. E casa lor, și o pot vinde cât trăiesc, sau o pot da unui străin cu contract de întreținere.

Casa părinților, NU revine automat copiilor.
Părinții în calitate de proprietari, decid cât sunt în viață ce fac cu bunurile și proprietățile lor.
Ultima modificare: Vineri, 28 Iunie 2019
Dapix, utilizator
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Oferiți mai multe detalii. Povestiți situația de fapt.

Dacă începeți cu întrebarea „e posibil să...”, atunci răspunsul sună cam așa: e posibil orice.

Da. Este posibil ca un părinte să lase copii fără casă. Fiindcă nu este nimeni obligat să lase moștenire. Fiecare, cât trăiește, este liber să vândă ceea ce are și să se distreze cu prețul vânzării.

A! Dacă nu vândut-o, luând un preț, sau dacă nu a întrăinat-o în schimbul unei alte prestații (cum ar fi întreținere), ci a dat-o pe gratis, atunci ... este altă discuție.

Oricum, nimic nu revine automat nimănui. Nu în drept.

Ați întrebat: „Ce este testamentul acesta?”
Dacă dvs. aveți în față un testament, dar nu ne spuneți ce scrie în el, noi nu avem de unde să ghicim.
Fie ne oferiți mai multe detalii, fie - cel mai bine - luați înscrisurile pe care le aveți și mergeți la un avocat. (Doar citindu-le s-ar putea lămuri și v-ar putea lămuri. Altiminteri e mare distanță între ceea ce povestește omul și ceea ce rezultă pentru noi din înscrisurile pe care le are).
Ultima modificare: Sâmbătă, 29 Iunie 2019
romascanu, moderator
Chiar sunt curios sa stiu despre ce anume este vorba.
In fapt, dumneavoastra puteti fi mai explicita iar noi, dam solutii legale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenitori rezervatari alex5 alex5 buna ziua. in cazul in care defunctul are 3 copii, si face un testament in care vrea sa imparta bunurile altfel (incluzand eventual si alte perosane), se ... (vezi toată discuția)
Ce ar trebui să fac, dacă mă căsătoresc, ca să fiu sigură că testamentul prin care las toate bunurile mele unuia dintre frați nu poate fi atacat de soț după decesul meu? antoanela35 antoanela35 Nu sunt casatorita si am 3 frati ,dar nu am copii.Am 50 ani . Mama a murit si mai traieste doar tatal meu. Am 2 apartamente pe numele meu si as vrea sa le ... (vezi toată discuția)
Control transfer de proprietate de la parinti la copii hspinache hspinache Problema: 1.Inainte de casatorie , exista proprietati si copii la ambii soti din casatorii anterioare. 2.Dupa casatorie s-au realizat alte proprietati si ... (vezi toată discuția)