avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 812 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Casatoria salariatului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Casatoria salariatului

Buna ziua!
As avea trei intrebari in legatura cu acordarea concediului platit pentru casatoria salariatului:
1. Viitorul sot este cetatean maghiar, angajat in Romania. Procedura de depunere a cererii este la fel ca pentru cetatenii romani?
2. Este o limita de timp in care trebuie depusa dovada casatoriei, certificatul de casatorie?
3. Daca casatoria se va face in Ungaria, care sunt urmatorii pasi pentru obtinerea concediului?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:59, 27 Iunie 2019
Procedura - modul , cand etc. - de acordarea zilelor libere platite in cazul unor evenimente familiale deosebite, ar trebui sa se regaseasca in contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
Prin urmare, verificati la nivel de angajator ceea ce doriti dvs. sa stiti .
Ultima modificare: Joi, 27 Iunie 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am două întrebări: legislația română oferă 5 zile libere ... Herbert Amagdalinei Herbert Amagdalinei Am două întrebări: legislația română oferă 5 zile libere cand cineva se căsătorește... pot sa imi iau liber acele 5 zile exact la data căsătoriei ... (vezi toată discuția)
Zile libere casatorie bună ziua! pentru nunta fiicei am dreptul ... Gigi B Gigi B Zile libere casatorie Bună ziua! Pentru nunta fiicei am dreptul la zile libere? Lucrez la firmă privată! (vezi toată discuția)
Concediu casatorie - 2018 ioanon ioanon Ca proaspat angajata (doar de o saptamana, la Posta romana), am dreptul la cele 5 zile libere pentru casatorie (este doar casatorie civila)? Care este ... (vezi toată discuția)