Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Casatoria salariatului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Casatoria salariatului

Buna ziua!
As avea trei intrebari in legatura cu acordarea concediului platit pentru casatoria salariatului:
1. Viitorul sot este cetatean maghiar, angajat in Romania. Procedura de depunere a cererii este la fel ca pentru cetatenii romani?
2. Este o limita de timp in care trebuie depusa dovada casatoriei, certificatul de casatorie?
3. Daca casatoria se va face in Ungaria, care sunt urmatorii pasi pentru obtinerea concediului?
Procedura - modul , cand etc. - de acordarea zilelor libere platite in cazul unor evenimente familiale deosebite, ar trebui sa se regaseasca in contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
Prin urmare, verificati la nivel de angajator ceea ce doriti dvs. sa stiti .
Cornel Vasile, Consilier juridic