Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Stabilire domiciliu minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Stabilire domiciliu minor

Daca mama are doua proprietati, iar in buletin e trecuta una, iar in cea de-a doua locuieste cu copilul, la procesul de stabilire a domiciliului copilului trebuie sa isi schimbe buletinul cu adresa de resedinta?
Dvs solicitati stabilirea domiciliului minorului la mama, nu la adresa x.
@ Marevna
mesaj reeditat

Instanta stabileste domiciliul minorului la unul din parinti, precizand explicit, adresa sau doar mentioneaza "la domiciliul mamei " de exemplu? In cazul in care se trece o adresa clara, daca mama se muta dupa x ani in aceeasi localitate la alta adresa, trebuie notificata instanta?
se poate muta apoi oricand fara sa apeleze la instanta cu conditia ca mutarea sa nu afecteze exercitarea autoritatii parintesti de catre celalalt parinte.
Multumesc, dar in actiunea din instanta, avocatul specifica adresa mamei sau doar scrie"va locui cu mama"? Si daca mama are o adresa in buletin proprietate personala, dar locuieste cu copilul adica are resedinta la a doua proprietate personala, pt actiunea in instanta trebuie sa isi schimbe adresa din buletin?

gi-jane2 a scris:

se poate muta apoi oricand fara sa apeleze la instanta cu conditia ca mutarea sa nu afecteze exercitarea autoritatii parintesti de catre celalalt parinte.

Dvs cititi ce v-am raspuns?