avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ma deranjeaza
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ma deranjeaza

Visa vie de blocul în care stau este o curte cu 2 cîini care latră toată noaptea si nu pot sa dorm pot face ceva in acest sens?
Cel mai recent răspuns: DeduMar , utilizator 08:17, 25 Octombrie 2021
Puteți anunța poliția care va proceda la amendarea vecinilor de vis a vis!

Vă rog să aveți în vedere inclusiv Legea 61 / 1991, care în art. 2, alin.(1), lit. 29, prevede că: "constituie contravenţie şi se sancţionează tulburarea liniştii locatarilor între orele 22, 00-8, 00 şi 13, 00-14, 00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuinţele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat în imediată vecinătate a acestora".
Ultima modificare: Duminică, 30 Iunie 2019
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Chiar dacă vă răspund tardiv și eu am fost în aceeași situatie. Faceți sesizare la DSP, ei au norme specifice acestui caz. În cazul meu, l-au amendat pe proprietarul câinilor și i-a mutat apoi. Au măsurat noaptea cu sonometrul din casa mea, cu geamul închis (caci asa prevede legea,) zgomotele animalelor. Au iesit peste decibelii admiși. Apoi puteti depune actiune in instanta, dacă nu se rezolvă altfel, parcă art. 630 Cod civil, cel cu depășirea limitelor normale ale vecinătăți. Doar ca acum Sanepidul este ocupat cu pandemia. Baftă!
Ultima modificare: Luni, 25 Octombrie 2021
DeduMar, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme cu politia raidaru raidaru Ieri, la orele 16:00, ma aflam parcat in aproprierea unei intersectii, la 50m de cel mai apropiat imobil. Eram cu niste prieteni carora le-am aratat cum merge ... (vezi toată discuția)
Amenda pentru tulburarea linistii publice andreiusalexxx andreiusalexxx pentru a primi amenda pt disturbarea linistii publice politia e obligata sa aibe un aparat de masurat decibelii?care e limita de decibeli pt a nu putea s imi ... (vezi toată discuția)
Vecini recalcitranti AnaAnita AnaAnita Asociatia de proprietari se poate indrepta pe cai juridice impotriva unui vecin care ma deranjeaza prin zgomote la orice ora din zi si din noapte? Am chemat ... (vezi toată discuția)