avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 489 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Redactare hotarare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Redactare hotarare

Am o hatarare emisa in luna martie, este luna iulie, peste 90 de zile si inca nu a fost redactata.
Am sunat la arhiva judecatoriei si mi s a raspuns ca sunt foarte aglomerati si sa mai astept, nu se stie cat.
De ce mai exista lege daca nu se respecta?
Cu cerere de urgentare a redactarii am vreo sansa sa misc ceva?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 11:58, 1 Iulie 2019
Puteti sa faceti cerere și separat un memoriu la conducerea instanței.Sansele sunt discutabile dar mai puneti putina presiune pe judecători.Sa stiti ca 2-3 luni a devenit ceva normal din pacate,sa nu ajungeți la 5-6 luni.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Din pacate numarul mic de judecatori si numarul mare de dosare face ca motivarea sentintelor sa se faca cu mare intarziere.
Incercati cu cerere dar ....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Comunicare sentinta Cosmin Antohe Cosmin Antohe Am avut ultimul termen la un proces privind Taxa auto pe data de 23.11.2009. In acelasi timp s-a stabilit si faptul ca am castigat (apare si pe ... (vezi toată discuția)
Sentinta a curtii de apel neredactata. ce pot face? Adrian3382 Adrian3382 Am un dosar la Curtea de Apel cu hotararea data in luna martie iar eu nu pot scoate sentinta deoarece mi se spune ca inca este la judecator. In cazul acesta ... (vezi toată discuția)
Primire sentinta judecatoreasca florin42 florin42 Acum 2 luni jumatate s a pronuntat sentinta intr un proces de iesire din indiviziune de atunci astept ceva oficial ascas dar.... nimic. Ce am de facut? (vezi toată discuția)