Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Redactare hotarare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Redactare hotarare

Am o hatarare emisa in luna martie, este luna iulie, peste 90 de zile si inca nu a fost redactata.
Am sunat la arhiva judecatoriei si mi s a raspuns ca sunt foarte aglomerati si sa mai astept, nu se stie cat.
De ce mai exista lege daca nu se respecta?
Cu cerere de urgentare a redactarii am vreo sansa sa misc ceva?
Va multumesc!
Puteti sa faceti cerere și separat un memoriu la conducerea instanței.Sansele sunt discutabile dar mai puneti putina presiune pe judecători.Sa stiti ca 2-3 luni a devenit ceva normal din pacate,sa nu ajungeți la 5-6 luni.
Buna ziua,
Din pacate numarul mic de judecatori si numarul mare de dosare face ca motivarea sentintelor sa se faca cu mare intarziere.
Incercati cu cerere dar ....