Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributie CASS aferenta veniturilor din cedarea ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributie CASS aferenta veniturilor din cedarea folosintei bunurilor pentru cetateni UE

Buna ziua,,
Pentru un cetatean UE care obtine in Romania venituri din cedarea folosintei bunurilor, pe langa impozitul de 10% se plateste si CASS?
In anii trecuti nu se platea, dar a primit pe spatul virtual o decizie de plata CASS.
Buna ziua,

1. Cetateanul strain are drept de sedere in Romania sau domiciliul in Romania
2. Cetateanul strain nu sta in Romania

1. Cetateanul strain are drept de sedere in Romania sau domiciliul in Romania

In functie de tratatele internationale incheiate intre Romania si statul de rezidenta, persoana fizica poate fi exceptata de la contributia de asigurari sociale de sanatate. (CASS) ( art 153 alin 1, 2 Codul Fiscal)

Pentru a beneficia de aceasta facilitate trebuie sa detina formularul A1 emis de tara de rezidenta.

De asemenea, persoana fizica va trebui sa depuna declaratia 603 la ANAF pentru a solicita exceptarea de la plata CASS.
La sediul ANAF se prezinta documentul original pentru formularul A1 cat si o copie dupa acesta.

2. Cetateanul strain nu sta in Romania

Daca cetateanul strain nu sta in Romania nu datoreaza CASS pentru veniturile obtinute din:
chirii aferente imobile din Romania
Cod fiscalART. 153 - Contribuabilii/Plătitorii de venit la sistemul de asigurări sociale de sănătate - alin 1, 2

Pe scurt, aveti de facut un drum la ANAF fie pentru anularea deciziei, fie pentru plata.
Succes.