Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas

Buna ziua, va rog, daca se poate, un raspuns la urmatoarea situatie.
Doua persoane au fost casatorite 12 ani, au divortat dar s-au recasatorit (tot aceleasi doua persoane intre ele).
1. Care este nr. minim de ani de casatorie necesar ca sotul supravietuitor sa poata primi pensie de urmas?
2. La acordarea pensiei de urmas se iau in considerare, prin cumul, si anii de casatorie, respectiv cei 12 ani de dinaintea divortului?
Multumesc respectuos, FR
Nu, nu se cumulează anii de dinainte de divorț. Odată ce au divorțat, și s-au recăsătorit, au luat-o de la ZERO.

Cei 12 ani de căsătorie, după care au divorțat, sunt ani pierduți pentru totdeauna.

Soţul supravieţuitor beneficiază la împlinirea vârstei-standard de pensionare, dacă durata căsătoriei a fost de cel puţin 15 ani.

Dacă durata căsătoriei a fost mai mică de 15 ani, dar de cel puţin 10 ani, cuantumul pensiei de urmaş cuvenit se diminuează cu 0,5% pentru fiecare lună, respectiv 6% pentru fiecare an de căsătorie în minus.

Deci, trebuie să traiască căsătoriți în noua lor căsătorie minim 15 ani, și să moară căsătoriți.
Multumesc mult pentru raspunsul prompt si detaliat. Va doresc o zi buna.