Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Responsabilitatea elevilor practicanti
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Responsabilitatea elevilor practicanti

Buna seara,
Situatia de fata este urmatoarea: am la practica in cadrul unitatii elevi de clasa a X-a carora le-am facut fise individuale de instruire in care am trecut instructaj introductiv general si la locul de munca.
Am trecut si traseul de deplasare al elevului tur si retur catre magazin.
Nelamurirea mea, daca elevul este implicat intr-un eveniment pe traseul de deplasare, noi ca partener de practica vom ancheta sau organizatorul de practica care este unitatea de invatamint?
Mentionez ca elevii sint in cadrul unitatii pe baza unui Contract de practica si nu primesc salarizare pentru serviciul prestat, isi desfasoara practica scolara obligatorie .
Va multumesc!
Monica Popescu, utilizator
Firma dvs. a efectuat instruirea si mentionat in fisa individuala de instruire traseul de urmat de la domiciliu la firma si retur, precum si orele in care se face deplasarea.
Logic este sa efectuati cercetarea unui eveniment produs, iar din comisia de cercetare sa faca parte si conducatorul de practica al scolii.
O eventuala problema poate sa apara la inregistrarea unui eventual accident de munca de traseu, caz in care decizia apartine ITM.

POPA GHEORGHE a scris:

iar din comisia de cercetare sa faca parte si conducatorul de practica al scolii.

Nu cred ca poate face parte din comisia de cercetare conducatorul de practica al scolii daca tinem cont de prevederile
Art. 1`16 alin. (4) din NM de aplicare a Leg 319/2006 aprobate prin HG 1425/2006. Persoanele numite de catre angajator în comisia de cercetare a evenimentului trebuie sa aiba pregatire tehnica corespunzatoare şi sa nu fie implicate în organizarea şi conducerea locului de munca unde a avut loc evenimentul şi sa nu fi avut o responsabilitate în producerea evenimentului.
Observatia este coreta in conditiile in care conducatorul de practica are nominalizate in fisa de post responsabilitati legate de transportul/ supravegherea persoanelor aflate in practica.
Un alt reprezentant al scolii, neimplicat in activitatea de practica poate face parte din comisiei.