Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesiune: Am ajuns la un acord să rămân ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesiune: Am ajuns la un acord să rămân cu un etaj dintr-o casă P+2. Cum trebuie să fie contractul pe care o să-l semnez?

Bună seara. Am și eu o întrebare dacă se poate. Parintii mei au decedat și mai am o sora. Casa în care am copilărit are 4 moștenitori tatăl meu având 3 frați. Unul dintre ei și tata au decedat și mai sunt 2 în viata.
Eu cu sora mea hotărâsem ca fiecare dintre unchi și tata sa ne cedeze noua partea de casa și toate părtile erau de acord numai ca acum s au sucit și unchii vor ca eu sa rămân doar cu partea lui tata... Pana la urma am ajuns la un acord sa rămân cu un etaj casa având parter plus 2 etaje... Întrebarea mea este cum sa procedez sa fiu sigura ca în contractul care o sa l semnez o sa primesc etajul acela plus cale de acces. Va mulțumesc
Manuela Rășină, administrator
Buna seara,
Dezbateti succesiunea si la notar cand se fac loturile puteti sa treceti cele stabilite de comun acord.
Se face vreun act adițional sau cum se procedează? Ca din câte am înțeles se face un act care trebuie semnat de parti
Buna seara,
Se incheie, la notar, certificatul de mostenitor care arata ce are in proprietate fiecare.
Daca nu va intelegeti civilizat atunci ajungeti in instanta si aici este alta poveste.
Luati legatura cu un avocat din zona care sa va ajute.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Ok. Va mulțumesc mult
Pasul 1: dezbaterea moștenirii - finalizată cu obținerea certificatului de moștenitor în care sunt prevăzute cotele succesorale ale fiecărui moștenitor.

Pasul 2: încheați un act de partaj prin care împărțiți fizic casa după cum v-ați înțeles (X ia parterul, Y ia etajul - dacă este posibilă această împărțeală - Z primește partea lui în bani etc)