Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Accident de munca -produs la locul de munca, dar in ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Accident de munca -produs la locul de munca, dar in afara programului de lucru.

Buna ziua,

Un accident produs in incinta locului de munca, dar in afara programului, se poate considera accident de munca?

Multumesc anticipat
Buna ziua,
Asta v.a stabili comisia de cercetare...si, daca dosarul este avizat de ITM, ramane cum a stabilit comisia...
Dar de ce se afla acel muncitor la locul de munca si la cat timp dupa incheierea programului a avut loc accidentul?
Art. 30 din legea 319/2006, cu modificarile si completarile ulterioare
(1) În sensul prevederilor art. 5 lit. g), este, de asemenea, accident de muncă:
j) accidentul suferit înainte sau după încetarea lucrului, dacă victima prelua sau preda uneltele de lucru, locul de muncă, utilajul ori materialele, dacă schimba îmbrăcămintea personală, echipamentul individual de protecţie sau orice alt echipament pus la dispoziţie de angajator, dacă se afla în baie ori în spălător sau dacă se deplasa de la locul de muncă la ieşirea din întreprindere sau unitate şi invers;
Ionut.ion, utilizator
Pentru stabilirea conditiilor de inregistrare AM va fi util:
-timpul in care s-a produs evenimentul nedorit (la ce interval de timp s-a produs evenimentul, dupa terminarea programului de lucru),
-mentiunea din ROI al firmei referitor la intervalul de timp in care lucratorul se mai poate regasi in incinta firmei, dupa terminarea efectiva a programului de lucru,
-motivul pentru care lucratorul aflat in afara programului efectiv de lucru se mai regasea in incinta firmei,
-daca motivul pentru care lucratorul se mai regasea in incinta firmei, dupa terminarea efectiva a programului de lucru era printre cele permise/ nominalizate in ROI al firmei,
-daca exista sau nu o aprobare a angajatorului pentru depasirea timpului efectiv de lucru, mentionat in ROI al firmei,
-daca exista o aprobare scrisa/ o evidentiere intr-un document contrasemnat a conducatorului locului de munca pentru ramanerea lucratorului peste program, la respectivul loc de munca, in perioada producerii evenimentului, etc.