Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Numarul de decibeli maxim admisi la geamul vecinului
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Numarul de decibeli maxim admisi la geamul vecinului

De curand mi-am deschis o mica afacere mai precis o piscina care se afla intr-un sat. In weekend se tin si petreceri care dureaza pana dimineata dar in timpul petrecerilor avem reclamatii la 112 pentru deranjarea ordinii publice. Intrebarea mea care este numarul de decibeli permis pana la "geamul vecinului", in sensul ca vecinii sunt fosti oraseni care nu vor sa auda nici macar musca. Ei cand locuiau in oras auzeau cand aveau fereastra deschisa cum trec camioane, masini, claxoane. Muzica nu e exagerat de tare. Vreau sa stiu legea care nu imi permite sa dau muzica cat vreau eu de tare si ce lege prevede anumit tip de decibeli
george-neagu, moderator
Cititi cu atentie legea si veti gasi ca politia are suficiente elemente la dispozitie pentru a aplica amenzi contraventionale consistente. Nu trebuie sa faca masuratori.
Masuratorile sunt utile daca se ajunge in instanta si se dispune o expertiza tehnica judiciara.
Nu numai politia aplica amenzi ci si primaria, Sunt primarii dotate cu sonometre,
Fiti sigur ca nu va reclama nimeni degeaba, doar atunci cand deranjati vecinii.
Acesta e un mesaj pentru vecinii dumneavoasta:

Vecinii dumneavoastra (fie ca sunt in acelasi bloc, in blocurile sau case alaturate sau se afla in jurul blocului sau a casei d-voastra) nu au voie sa faca galagie fara motiv la nicio ora. A asculta muzica tare nu e un motiv intemeiat. Si nici urletele. Mai jos aveti detalii.

Daca vecinii dumneavoastra fac galagie la orice ora, se da amenda intre 200 si 1000 lei. Vezi mai jos Art. 2, al. 25. Daca fac galagie intre orele 22 si 8 sau intre 13 si 14, atunci amenda e mai mare, intre 500 si 1500 lei (vezi Art. 2, al. 26). Daca vecinii insista, risca o amenda de la 2.000 lei la 3.000 lei sau prestarea a 70-120 de ore de activități în folosul comunității. Vezi mai jos articolele de lege care prezinta contraventia si amenzile.

Extras din Legea nr. 61/1991 (republicata 2020) pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice

Citez mai jos alineatele care mentioneaza ce constituie contraventie:

Articolul 2. - Constituie contraventie savarsirea oricareia dintre urmatoarele fapte, daca nu sunt comise in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni

25) tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;

26) tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00 si 13,00-14,00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora;

27) organizarea de petreceri cu caracter privat şi utilizarea de aparatură muzicală la intensitate de natură a tulbura liniştea locuitorilor, în corturi, alte amenajări sau în spaţiu neacoperit, situate în perimetrul apropiat imobilelor cu destinaţia de locuinţe sau cu caracter social, în mediul urban;

Iar aici aveti articolul care prevede sanctiunile pt alinieatele prezentate mai sus.

Articolul 3. - (1) Contraventiile prevazute la art. 2 se sanctioneaza dupa cum urmeaza:

b) cu amendă de la 200 lei la 1.000 lei, cele prevăzute la [..] 25) [..];
c) cu amendă de la 500 lei la 1.500 lei, cele prevăzute la [..] 26) [..];
d) cu amendă de la 2.000 lei la 3.000 lei, fapta prevăzută la pct. 27) [..];

Articolul 5 Repetarea contravențiilor prevăzute la art. 2 pct. 1), 25)-27), într-un interval de 24 de ore de la constatarea primei fapte, se sancționează după cum urmează:
a) cu amendă de la 500 lei la 1.500 lei sau prestarea a 50-100 de ore de activități în folosul comunității, faptele prevăzute la pct. 1) și 25);
b) cu amendă de la 2.000 lei la 3.000 lei sau prestarea a 70-120 de ore de activități în folosul comunității, faptele prevăzute la pct. 26);
c) cu amendă de la 3.000 lei la 6.000 lei sau prestarea a 100-150 de ore de activități în folosul comunității, faptele prevăzute la pct. 27).

Citat de aici: [ link extern ]

Ce e de facut pentru a rezolva problema:

Aflati unde locuieste respectivul vecin pt. a ajuta la identificarea acestuia. Sunati la Politia Generala (vedeti pe net care e numarul si cereti cu sectia de care apartineti). Spuneti-le faptul ca un vecin deranjeaza linistea si ordinea publica dand muzica la un volum foarte ridicat sau face strigate sau larma in functie de caz. Daca vecinul va insista si va pune muzica tare sau va face larma si dupa ce pleaca politia, chemati-o din nou. Cel mai probabil isi va lua amenda si se va potoli. Aveti si posibilitatea sa mergeti la de care apartineti si sa faceti acolo o plangere in scris. Nu il lasati sa va strice sanatatea la nicio ora. Puteti ramane anonimi cand faceti plangerea.
zws, utilizator
Si strict legat de decibeli, aceasta e legea. Dar daca e destul de clar ca nu respectati linistea, adica daca se observa si cu urechile din dotare, decibelii nu conteaza. Decat la un eventual proces, asa cum a comentat si un alt domn inainte.

[ link extern ]
E incredibil că ați îndrăznit să înființați așa ceva lângă niste case de locuit. Nu știu cine v.a avizat piscina. Mai aveți și tupeu să cereți sfatul comunității. Sa va sfătuiască sa ce? - Cum sa dați teroare unor oameni care nu pot dormi la ei in casa?
Încep să cred că țara asta nu mai are nicio șansă de salvare.