Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Renunțare la plata contribuției CASS
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Renunțare la plata contribuției CASS

Cum ar trebui sa procedez pentru a nu mai plati contributia CASS din salariu.
Nu se poate, CAS și CASS sunt contribuții obligatorii pentru salariați.
Nici daca dau statul in judecata? Mi se pare incredibil sa platesc o suma de bani pentru ceva ce nu folosesc (inteleg principiul de baza, este o asigurare). Problema e ca atunci cand ai nevoie de acest serviciu, mai de graba ma rezum la un spital privat, decat sa apelez la sistemul public, unde esti tratat adesea in bataie de joc.
Ideea e ca daca cineva a mai dat statul in judecata pentru asta si are si castig de cauza, exista precedent.

Ares-3 a scris:

Nu se poate, CAS și CASS sunt contribuții obligatorii pentru salariați.