avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 198 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Renunțare la plata contribuției CASS
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Renunțare la plata contribuției CASS

Cum ar trebui sa procedez pentru a nu mai plati contributia CASS din salariu.
Cel mai recent răspuns: Unclegerry , utilizator 11:58, 4 Iulie 2019
Nu se poate, CAS și CASS sunt contribuții obligatorii pentru salariați.
Nici daca dau statul in judecata? Mi se pare incredibil sa platesc o suma de bani pentru ceva ce nu folosesc (inteleg principiul de baza, este o asigurare). Problema e ca atunci cand ai nevoie de acest serviciu, mai de graba ma rezum la un spital privat, decat sa apelez la sistemul public, unde esti tratat adesea in bataie de joc.
Ideea e ca daca cineva a mai dat statul in judecata pentru asta si are si castig de cauza, exista precedent.

Ares-3 a scris:

Nu se poate, CAS și CASS sunt contribuții obligatorii pentru salariați.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributii cas si cass ca si pfa? casandralin casandralin Pana in luna Noiembrie am avut contributiile la CAS si CASS platite de angajator ( aveam contract pe perioada nedeterminata) eu fiind si PFA. Incepand cu ... (vezi toată discuția)
Incredibila chestie. e posibil ca timp de doi ani, salariatul, ... romanul11 romanul11 incredibila chestie. e posibil ca timp de doi ani, salariatul, nu a beneficiat de servicii medicale in calitate de asigurat (fiind concediat), fiind nevoit ... (vezi toată discuția)
Contributii sanatate avocati monik monik dragi colegi avocati, am si eu o nedumerire caci am auzit mai multe opinii despre cele de mai jos. dupa cum se stie, avocatii platesc 10% din salariu la barou ... (vezi toată discuția)