Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Gard casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Gard casa

La o casa cu vecini pe ambele parti, gardul a fost construit aproape integral pe cheltuiala mea.
Vecinul din stânga amenința ca ma va da in judecata daca nu termin gardul si pe partea lui.
Cum procedez legal în aceasta situație? Am auzit ca trebuie făcut doar pe partea dreaptă, sau ca cheltuiala ar trebui împărțită.
Multumesc
Conform Codului Civil:

Conţinutul, întinderea şi stingerea dreptului de proprietate privată
Art. 560

Obligaţia de grăniţuire

Proprietarii terenurilor învecinate sunt obligaţi să contribuie la grăniţuire prin reconstituirea hotarului şi fixarea semnelor corespunzătoare, suportând, în mod egal, cheltuielile ocazionate de aceasta.

Art. 561

Dreptul de îngrădire

Orice proprietar poate să îşi îngrădească proprietatea, suportând, în condiţiile legii, cheltuielile ocazionate.
Care dintre partile unei curti trebuie ingradite de mine. Spatele gradinii vecinului , da in curtea mea . Cine ar trebui sa ingradeasca partea respectiva in conditiile in care se afla pe partea dreapta a curtii?