Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara, As vrea sa stiu ce spune \'\'Noul Cod ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara, As vrea sa stiu ce spune ''Noul Cod Civil de Granituire ...

Buna seara,
As vrea sa stiu ce spune ''Noul Cod Civil de Granituire actualizat in 2023 -Lege 5.ro"
Va multumesc anticipat !
Buna seara,
Studiati art. 560 si 561 C.Civ.
Buna seara,

Articolele din Noul Cod Civil cu privire la granituire, nu au fost modificate de la adoptarea acestui cod..

Articolul 560 Obligaţia de grăniţuire - Proprietarii terenurilor învecinate sunt obligaţi să contribuie la grăniţuire prin reconstituirea hotarului şi fixarea semnelor corespunzătoare, suportând, în mod egal, cheltuielile ocazionate de aceasta.
Articolul 561 Dreptul de îngrădire - Orice proprietar poate să îşi îngrădească proprietatea, suportând, în condiţiile legii, cheltuielile ocazionate.
Va multumesc frumos !
Va multumesc foarte mult !
Cu placere! ;)