avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 414 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara, As vrea sa stiu ce spune \'\'Noul Cod ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara, As vrea sa stiu ce spune ''Noul Cod Civil de Granituire ...

Buna seara,
As vrea sa stiu ce spune ''Noul Cod Civil de Granituire actualizat in 2023 -Lege 5.ro"
Va multumesc anticipat !
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,
Studiati art. 560 si 561 C.Civ.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,

Articolele din Noul Cod Civil cu privire la granituire, nu au fost modificate de la adoptarea acestui cod..

Articolul 560 Obligaţia de grăniţuire - Proprietarii terenurilor învecinate sunt obligaţi să contribuie la grăniţuire prin reconstituirea hotarului şi fixarea semnelor corespunzătoare, suportând, în mod egal, cheltuielile ocazionate de aceasta.
Articolul 561 Dreptul de îngrădire - Orice proprietar poate să îşi îngrădească proprietatea, suportând, în condiţiile legii, cheltuielile ocazionate.
Va multumesc frumos !
Va multumesc foarte mult !
Cu placere! ;)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Gard casa diannefr diannefr La o casa cu vecini pe ambele parti, gardul a fost construit aproape integral pe cheltuiala mea. Vecinul din stânga amenința ca ma va da in judecata daca nu ... (vezi toată discuția)
Se poate construi un gard din caramida fara aprobarea primariei si acordul meu? maria2424 maria2424 Buna ziua ! Astazi am fost anuntat ca vecinului meu nu ii mai convine gardul de lemn dintre noi si ca doreste gard din caramida. Prima intrebare - are voie ... (vezi toată discuția)
Gard despartitor intre case alecsandri alecsandri Am construit un gard intre mine si propr.vecinului care la data constructiei nu isi incepuse casa iar atunci cand a terminat constructia am constatat ca s-a ... (vezi toată discuția)