Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pretentii
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Pretentii

In 2017 asociatia de prorprietari m-a dat in judecata ca nu le platesc cheltuieli comune de cativa ani. refuz sa le dau bani pentru ca nu fac nimic si au adus blocul in stare deplorabila. Am facut cerere reconventionala prin care am demonstrat ca cel care semnase cererea nu avea calitate de reprezentant, el fiind ales prin alegeri neconvocate legal. Li s-a respins actiunea. Acum, in 2019 au bagat alta, din nou. Vad ca judecatorul a vazut ca sunt aceleasi parti si aceleasi obiect, pretentii si l-a trimis la completul investit initial. Si actualul semnatar al cererii este ilegal ales. La ce sa ma astept, pot relua acelasi model cu cererea reconventionala, va rog? Autoritatea de lucru judecat poate fi invocata?
Multumesc foarte frumos!!
Ați formulat reconvențională pentru că aveați și Dvs. pretenții în legătură cu cererea reclamantului?
Dacă noul dosar este identic cu cel juecat deja, puteți invoca autoritatea de lucru judecat.
Iar dacă subzistă chestiunea reprezentantului ales nelegal. da, o puteți invoca.
Multumesc foarte mult de ajutor. Nici nu stiu ce sa va raspund daca dosarul este identic ca nu am primit cererea de chemare in judecata. Am vazut pe portal doar dar sigur este vorba despre faptul ca nu le platesc cheltuielile comune. Din 2017 pana in 2019 au trecut 2 ani, ce inseamna sa fie identic, in acest caz? Sunt aceleasi parti dar e vorba despre alti bani, s-au adaugat bani la suma ceruta initial care suma nu a putut fi executata pentru ca cererea li s-a respins. Deci, este vorba tot despre banii de intretinere (impropriu zis ca eu am totul platit individual nu la comun), tot despre aceeasi asociatie si tot despre mine ca parata. Se considera dosar identic? Nu stiu... Ma ajutati foarte mult. Multumesc.
dacă sunt alte sume, din altă perioadă, obiectul dosarului este diferit și nu puteți invoca autoritatea de lucru judecat.
așteptati sa primiti cererea de chemare în judecata ca sa stiti cu exactitate despre ce este vorba.
Geanina DRIAN, Avocat