Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Competenta instante
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Competenta instante

Ce instanta este competenta, pentru neacordarea ajutoarelor, in conformitate cu prevederile Leg.284/2010(abrogata),la pensionarii militari?
Decebal58, utilizator
Bună ziua.
Instanța competentă este tribunalul în a cărei rază teritorială are domiciliul reclamantul. În funcție de tribunal, competența funcțională este a Secției de Conficte de Muncă și Asigurări Sociale.
Cu stimă, Av. Hulea Ionuț-Marius
,,Ora estimata: 12:30
Complet: C33
Tip solutie: Încheiere
Solutia pe scurt: Admite excepţia necompetenţei funcţionale a Sectiei a VIII conflicte de munca si asigurari sociale a Tribunalului Bucureşti. Declină competenţa de soluţionare a cauzei în favoarea Secţiei a II-a contencios administrativ si fiscal a Tribunalului Bucureşti. Fără cale de atac. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 20.06.2019.
Document: Încheiere de şedinţă 20.06.2019,,
Este corecta solutia?!..... fiind vorba de ajutoarele la pensie, prevazute in Leg.284/2010...