Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare fara succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare fara succesiune

Se poate face o intabulare fara succesiune ( doar pe baza titlului de proprietate emis de primarie ) ? Si daca ea s-a facut, fara a respecta legea, poate fi anulata din acest motiv?
cocoon, utilizator
Daca proproprietarul terenului este decedat, nu. Trebuie dezbatuta succesiunea.
In ce sens nu a fost respectata legea?
Da, proprietarul terenului e decedat, sotia si copiii nu au succesiune. Si, totusi, au intabularea, E acesta un caz de incalcare a legii? Poate fi considerata nula o intabulare obtinuta in acest mod?
cocoon, utilizator
Nu. Probabil s-a facut cat traia proprietarul. Nu e nimic in neregula
Oricum se va face o noua intabulare, in baza certificatului de mostenitor
raluk0207, utilizator
Nu, nu a fost facuta in timpul vietii proprietarului. Pur si simplu lipseste. Vecina mea a facut intabularea iar topograful nu a respectat regulamentul de cadastru. Masuratorile au fost facute fara sa fiu anuntata, fara ca dosarul sa contina planul parcelar de la primarie, autorizatia de constructie a casei, care indica distanta cortecta intre garduri si imobile. El e bazat exclusiv pe declaratia proprietarului. pe date eronate, si se suprapune cu terenul meu. Una din anexe, care beneficia inainte de un spatiu generos, acum are picatura din streasina pe terenul lor. Ma intereseaza daca exista o cale mai scurta decat instanta pentru rezolvarea acestei situatii.
cocoon, utilizator