avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 643 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proprietatea asupra imobilelor achizitionate prin ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proprietatea asupra imobilelor achizitionate prin credit in cazul divortului

buna ziua
eu locuiesc in grecia de 11 ani ...sant casatorita cu grec...am cumparat o casa impreuna prin banca.....daca eu divortez cu datoria de la banca ce se va intampla?casa fiind pe numele la amandoi
Cel mai recent răspuns: mirela mihaela76 , utilizator 13:31, 1 Decembrie 2009
Depinde de contract.pe cat timp ati luat creditul,ce fel de credit este ,ipotecar sau nu,oricum,partajul il puteti face dupa dreptul aplicabil in materie.nu stiu cum este in grecia.casa unde este in romania sau grecia?
eu am vandut casa mea in romania....am achitat cu banii aceia toate datoriile lui la banci si am cumparat o casa in grecia prin banca....este ipotecata casa si imprumutul pt 40 de ani
Cam mare termenul de imprumut.divortati.iar la partaj vor fi aduse toate bunurile comune,inclusiv casa.dar ,daca ,sunteti coplatitor,lucrurile se complica.Daca este facut imprumutul doar pe numele lui,casa i se atribuie in natura,va revine jum din valoarea ratelor platite pana atunci si ramane ca el sa-si plateasca restul de rate.Ce ati facut dvs cu banii de pe casa din romania nu cred sa mai aiba importanta,doar ca l-ati scapat de datorii.Ce spun eu aici este conf codurilr rom,nu stiu cum este in grecia/
va multumesc mult pt ajutor....cu alte cuvinte eu banii mei i-am pierdut si tr sa raman cu el ca sa nu ma trezesc in strada:((#-o
nu va grabiti sa trageti concluzii.consultati un avocat acolo.

Alte discuții în legătură

Datorii la firma de recuperare kika85 kika85 Am si eu o problema mare si sper sa ma puteti ajuta si pe mine.Sotul meu a facut un credit in banca acum 6 ani , 5 ani a platit ratele la zi si chear cate 2 ... (vezi toată discuția)
Executare silita coplatitor, rog ajutor e.ladislau e.ladislau Va scriu in calitate de coplatitor al unui credit ipotecar, ratele la credit nu au mai fost platite iar banca care a acordat imprumutul a vandut creanta la o ... (vezi toată discuția)
Prima casa - partaj victoriaalexe victoriaalexe buna ziua. acum 1 an si jumatate am achizitionat impreuna cu sotul meu, un apartament prin programul prima casa. in martie anul acesta am divortat. ne ... (vezi toată discuția)