Forum Discuţii juridice Executare silită Nelamurire executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Nelamurire executare silita

Buna ziua,sotul meu a luat un credit pt nevoi personale in urma cu 2 ani pe care nu l a mai achitat si a fost inceputa procedura de executare silita impotriva lui.Intrebarea mea este urmatoarea: Bunurile obtinute prin donatie sau mostenire pot fi executate silit?Sotul meu urmeaza sa primeasca un teren mostenire,ar putea fi executat silit chiar daca terenul este mostenit?De asemenea,eu detin o casa intr o alta localitate care este obtinuta prin donatie in timpul casatoriei.As putea fi executata silit pt datoria sotului?Va multumesc.
Buna ziua,
Se pot executa toate bunurile proprii, chiar daca sunt primite prin donatie, vanzare-cumparare, dobandite in timpul cacatoriei sau in afara ei.
Pe scurt...pe poare executa orice bun propriu ( masina, casa, etc.), indiferent de modul de dobandire.
Chiar si bunurile comune, dobandite in timpul casatoriei, se pot executa-dar doar jumatatea ce revine sotului in cauza...
Dvs. sunteti trecuta in acel contract de imprumut ca girant, coplatitor....?
Nu sunt trecuta in contract ca girant sau coplatitor.
Atunci vor executa doar bunurile sotului...
Puteti discuta cu un avocat care sa va reprezinte in eventualul proces prin care sa se dispuna executia...
Vor fi executate silit doar bunurile personale ale soțului. Și moștenirile vor fi executate silit, și donațiile..., toate bunurile lui personale care pot fi scoase la licitație.
Dapix, utilizator