Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am văzut că s-a introdus cerere de încuviințare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am văzut că s-a introdus cerere de încuviințare executare silită la adresa mea. În cât timp mi se va comunica hotărârea? Mâine am termen pentru admitere sau respingere încuviințare

Am vazut ca s-a introdus cerere de incuviintare executare silita la adresa mea. Sa zicem ca se incuviinteaza. De cand curge termenul de 17 zile de introdus contestatia la executare? Nu am primit nici o alta forma de somatie sau ceva...
In cat timp din experienta dvs. mi se comunica hotararea de incepere executare data de instanta? Am termen maine pentru admitere sau respingere incuviintare.
Multumesc frumos.
Manuela Rășină, administrator
~ Conținut șters la cerere ~
Dar eu nu asta am intrebat.
Multumesc, oricum.
Astept un raspuns la intrebarea mea.

a scris:

15 zile de cand primesti actele de la executor, sau de cand incepe sa ti se opreasca veniturile este termenul in care poti depune contestatia la executare si 30 de zile de la data incuviintarii de catre instanta trebuie sa astepte executorul pina pune decizia de incuviintare in aplicare

Dar ce-ați întrebat`? Care-i întrebarea`?
Nu vi se comunica, iar termenul de contestatie curge de cand aflati de excutare, fie ca va someaza executorul, fie ca va treziti cu conturile blocate..

VictorArditti a scris:

Dar eu nu asta am intrebat.
Multumesc, oricum.
Astept un raspuns la intrebarea mea.

Intrebarea e asta, cum nu asta ati intrebat, dar ce ati intrebat ?

De cand curge termenul de 17 zile de introdus contestatia la executare?

Iar raspunsul a fost asta :

15 zile de cand primesti actele de la executor, sau de cand incepe sa ti se opreasca veniturile este termenul in care poti depune contestatia la executare

ceea ce va raspunde exact la intrebare.

Termenul in care puteti contesta e de 15 zile, nu de 17. si curge de la momentul cand aflati de executare. si aflati fie cand si daca va someaza executorul, fie ca va treziti cu contul blocat, fie va instiinteaza angajatorul ca a primit instiintare de infiintarea popririi de la executor.
Incheierea de la instanta pt incuviintarea executarii nu vi se comunica, nu stati si asteptati.

art 181 calculul termenului
2. când termenul se socoteşte pe zile, nu intră în calcul ziua de la care începe să curgă termenul, nici ziua când acesta se împlineşte;
asta e altceva, nu inseamna ca termenul e de 17 zile
gi-jane2, moderator