avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1645 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am văzut că s-a introdus cerere de încuviințare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am văzut că s-a introdus cerere de încuviințare executare silită la adresa mea. În cât timp mi se va comunica hotărârea? Mâine am termen pentru admitere sau respingere încuviințare

Am vazut ca s-a introdus cerere de incuviintare executare silita la adresa mea. Sa zicem ca se incuviinteaza. De cand curge termenul de 17 zile de introdus contestatia la executare? Nu am primit nici o alta forma de somatie sau ceva...
In cat timp din experienta dvs. mi se comunica hotararea de incepere executare data de instanta? Am termen maine pentru admitere sau respingere incuviintare.
Multumesc frumos.
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Iulie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 21:20, 12 Iulie 2019
~ Conținut șters la cerere ~
Dar eu nu asta am intrebat.
Multumesc, oricum.
Astept un raspuns la intrebarea mea.


a scris:

15 zile de cand primesti actele de la executor, sau de cand incepe sa ti se opreasca veniturile este termenul in care poti depune contestatia la executare si 30 de zile de la data incuviintarii de catre instanta trebuie sa astepte executorul pina pune decizia de incuviintare in aplicare


Dar ce-ați întrebat`? Care-i întrebarea`?
Nu vi se comunica, iar termenul de contestatie curge de cand aflati de excutare, fie ca va someaza executorul, fie ca va treziti cu conturile blocate..
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util

VictorArditti a scris:

Dar eu nu asta am intrebat.
Multumesc, oricum.
Astept un raspuns la intrebarea mea.


Intrebarea e asta, cum nu asta ati intrebat, dar ce ati intrebat ?


De cand curge termenul de 17 zile de introdus contestatia la executare?


Iar raspunsul a fost asta :


15 zile de cand primesti actele de la executor, sau de cand incepe sa ti se opreasca veniturile este termenul in care poti depune contestatia la executare


ceea ce va raspunde exact la intrebare.

Termenul in care puteti contesta e de 15 zile, nu de 17. si curge de la momentul cand aflati de executare. si aflati fie cand si daca va someaza executorul, fie ca va treziti cu contul blocat, fie va instiinteaza angajatorul ca a primit instiintare de infiintarea popririi de la executor.
Incheierea de la instanta pt incuviintarea executarii nu vi se comunica, nu stati si asteptati.

art 181 calculul termenului
2. când termenul se socoteşte pe zile, nu intră în calcul ziua de la care începe să curgă termenul, nici ziua când acesta se împlineşte;
asta e altceva, nu inseamna ca termenul e de 17 zile
Ultima modificare: Vineri, 12 Iulie 2019
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Reactivare contractului de leasing reziliat - este posibila? radu.popa radu.popa Buna ziua Este posibila reactivarea unui contract de leasing auto, ajuns in faza executarii silite? Reactivarea - dupa plata la zi a restantelor / ... (vezi toată discuția)
Prescriptie credit siri2014 siri2014 In decembrie 2007 am incheiat un credit nevoi personale cu rate pe 10 ani. In ianuarie 2009 dupa pierderea locului de munca am imcetat sa mai efectuez plati. ... (vezi toată discuția)
Prescripție datorie Laviniaa Laviniaa Ce pași ar trebui sa urmez pt prescrierea unei datorii bancare?Ideea este că ,din păcate, nu.mi permit un avocat și aș vrea să fac personal demersurile ... (vezi toată discuția)