Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa timbru contraventie si pagube civile
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa timbru contraventie si pagube civile

Buna ziua!

Am calatorit cu trenul urcand de la o statie fara casa de bilete cu copiii mei care aveau bilet (dus-intors). M-am urcat si l-am cautat pe controlor ca sa iau bilet (asa e regula pt statii fara case de bilete), l-am gasit in tren la statia urmatoare (dupa aprox. 5 min.) si el a inceput sa faca scandal, a sustinut ca m-am urcat de fapt de la statia cu case de bilete (urmatoarea).

I-am cerut sa vina sa discute cu copiii mei, sa ii confirme dar tot o tinea pe a lui, ca m-am urcat la urmatoarea statie si nu am vrut sa iau bilet. Mi-a zis sa iau bilet la suprataxa, i-am zis ca nu mi se pare corect, de vreme ce am respectat regulile si i-au confirmat martorii. Atunci mi-a cerut buletinul, mi-a luat datele si mi-a dat amenda contraventionala de 250 de lei si in plus solicita despagubiri civile de 338 de lei!!! I-am zis ca ii dau si 8 lei desi nu e corect, dar sa ma lase in pace. Nu a vrut si a scris in continuare. Ajungand in Bucuresti (statia finala), am vorbit cu impegatul despre situatie si dansul a zis ca rezolva el si mi-a cerut 8 lei contravaloarea biletului sa ii duca controlorului de tren. I-am dat si am crezut ca s-a rezolvat, chiar daca nu era corect.

Dupa 2 sapt, am primit prin posta procesul verbal cu amenda si solicitari de despagubiri si nu mi-a venit sa cred!!! Se pare ca nu a anulat procesul verbal. Scrie ca nu a vrut niciun martor sa semneze, tocmai pentru ca nu era adevarat ce sustinea.

Pot contesta amenda in 15 zile? La judecatorie ? Pot aduce martorii si sa ma folosesc de procesul verbal unde scrie clar ca martorii nu au vrut sa semneze pt ce a scris el? Sa solicit sa citeze si impegatul care a luat cei 8 lei pt bilet?

Trebuie sa platesc taxa de timbru? Unde? Ce acte trebuie sa duc la judecatorie?
Buna ziua,
Da, contestati la judecatorie. Depuneti procesul verbal primit si indicati 2 martori cu nume si prenume pentru a fi citati de instanta sa depuna marturie.
Platiti la CEC taxa de timbru de 20 lei.
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat