Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparare apartament pe numele minorului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparare apartament pe numele minorului

buna ziua
doresc sa achizitionez un apartament direct pe numele copilului care are 12 ani .Se poate si daca da in ce conditii.? daca trebuie sa apara tutorele in actul de vanzare cumparare apare si tutorelle ca proprietar?
Da, se poate.
Se numește un curator special pentru vânzare (un notar vă poate explica în detaliu procedura).
Acesta nu devine proprietar.