avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparare apartament pe numele minorului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparare apartament pe numele minorului

buna ziua
doresc sa achizitionez un apartament direct pe numele copilului care are 12 ani .Se poate si daca da in ce conditii.? daca trebuie sa apara tutorele in actul de vanzare cumparare apare si tutorelle ca proprietar?
Cel mai recent răspuns: Geanina DRIAN , Avocat 21:42, 14 Iulie 2019
Da, se poate.
Se numește un curator special pentru vânzare (un notar vă poate explica în detaliu procedura).
Acesta nu devine proprietar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna dimineata! dorim sa cumparam 2 apartamente pe numele fiecarei ... TaniaCj TaniaCj Buna dimineata! Dorim sa cumparam 2 apartamente pe numele fiecarei fiice (de 12 si 14 ani). Notarul a spus ca trebuie instituita curatela/ tutela (a folosit ... (vezi toată discuția)
Tutorele are dreptul sa vanda? kryss kryss Buna ziua, Nu stiu daca intrebarea mea este postata la locul potrivit, dar am o nelamurire si daca cineva ma poate ajuta, multumesc anticipat. Vrem sa ... (vezi toată discuția)
Se poate face un contract propriului copil minor pt un imobil? ofemeiedisperata ofemeiedisperata buna ziua.am si eu o mare problema,sper sa ma puteti ajuta. sunt casatorita si avem un copil de 6 ani.in timpul acestei casatorii am cumparat 2 imobile cu ... (vezi toată discuția)