Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Registru unic asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Registru unic asociatie de proprietari

Buna ziua!
Va rog sa mi spuneti daca registrul unic al asociatiei de proprietari poate fi inlocuit cu un dosar in care sunt trecute pv urile adunarilor completate electronic conform notitelor luate in timpul sedintelor.
La noi in asociatie asa se procedeaza si eu cred ca nu este corect.Am semnalat acest lucru dar nu s a luat nicio masura.
doina 99

E absurd sa credeti ca cineva poate consemneze, numai în timpul ședinței si in plus la sfarsit semneaza toata lumea asa cum zice legea.
Registrul unic de procese-verbale al asociației de proprietari POATE FI SI ELECTRONIC.
REIESE UNDEVA DIN ARTICOLUL DE SUS CA NU SE POATE ELECTRONIC.

din contra ca ar fimai aprope de realitate faptul ca cineva sa consemneze electronic tot in timpul sedintei.
A se consemna la calculator si apoi a se printa este legal daca se numeroteaza si sigileaza.Apare insa problema unde se va tine sigiliul.Ar trebui sa fie un seif cu 3 chei sau doua si sa nu se poata deschide decat daca sunt prezente ambele persoane in acelasi timp.
Nu trebuie scris de mana.
Semnaturile trebuie sa fie in original dar trebuie aplicat si sigiliu.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
wvwv...dacă ati sti ce e ăla Proces verbal ati fi rămas filozof sau oafă....
titulatura arata astfel.....încheiat astazi xxxx în sedinta AG .
Electronic se poate scrie orice . Cititi si despre intocmirea unui procev verbal.
Legea spune clar....PV se intocmesc in timpul sedintei,într un registru special,numerotat si sigilat.
Av CLAUDIU..ce sigilii ,ce chei, ce calculator? Chiar sunteti avocat? iuncercati ,in general să nu mai duceti in eroare cititorii...ar trebui ca moderatorii sa nu permita tot felul de divagatii...cei care scriu sunt de bună credintă
Atata timp cat se poate sigila ceea ce se consemneaza la sedinta si se poate numerota este legal.
Nu este obligatoriu sa se scrie de mana ci sa fie sigilat si numerotat cu semnaturi in original.
Lasati aiurelile fara a gandi cu respectarea legii in intregul ei ci intr-un sens obtuz ,retrictiv si absurd ca nu suntem in anul 1800...

Sigilarea foilor se poate face si dupa sedinta.

Legea nu obliga sa se scrie de mana procesul-verbal al adunarii generale.
Este greu pentru cei care nu au o viziune asupra legii sa poata inteleaga esenta legii.
De aceea, in imperiul roman au aparut jurisconsultii pentru a face diferenta fata de omul de rand...care nu era specializat in drept si era victima fara aparare in fata judecatorilor pentru ca nu aveau aptitudinea si pregatirea de a interpreta legile.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Buna ziua,
Sigilarea si numerotarea registrului este prevazuta de o lege anume? Un dosar in care capsez PV urile noi pe masura intocmirii poate fi considerat Registru Unic? Sunt anumite info care se repeta si as vrea sa pot folosi sabloane/modele de PV uri pe care sa le capsez adaug dosarului respectiv.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Atata timp cat se poate sigila ceea ce se consemneaza la sedinta si se poate numerota este legal.
Nu este obligatoriu sa se scrie de mana ci sa fie sigilat si numerotat cu semnaturi in original.
Lasati aiurelile fara a gandi cu respectarea legii in intregul ei ci intr-un sens obtuz ,retrictiv si absurd ca nu suntem in anul 1800...

Sigilarea foilor se poate face si dupa sedinta.

Legea nu obliga sa se scrie de mana procesul-verbal al adunarii generale.
Este greu pentru cei care nu au o viziune asupra legii sa poata inteleaga esenta legii.
De aceea, in imperiul roman au aparut jurisconsultii pentru a face diferenta fata de omul de rand...care nu era specializat in drept si era victima fara aparare in fata judecatorilor pentru ca nu aveau aptitudinea si pregatirea de a interpreta legile.