Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... fumat in curte comuna
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

fumat in curte comuna

Buna ziua,

suntem 4 parti intr-o curte comuna de forma dreptunghiulara de ca. 180 mp, cu apartamente dispuse de-a lungul curtii. Un locatar este fumator si are din cand in cand oaspeti cu care se aseaza la o masuta in lateral curte, aproape in mijloc si fumeaza - de obicei seara chiar pana la ora 22.30. Astfel, celelalte parti sunt obligate sa suporte fumul si sa nu poata aerisi locuintele lor.
Va rugam sa ne informati, care este legislatia si care sunt modalitatile de a se rezolva aceasta situatie.

Va multumim mult!
Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/articol_428...
si aici: www.avocatnet.ro/articol_428...
Curtea comuna poate fi considerata spatiu public, iar fumatul este interzis in spatii publice.
Daca nu va intelegeti pe cale amiabila puteti deschide actiune in instanta impotriva vecinului.
Stimate Dl. Avocat Popa,

Va multumesc foarte mult.

Exista sanse ca Curtea comuna sa nu fie considerata spatiu public ?

Cu deoasebita consideratie,
V-as contrazice. Curtea comuna este spatiu comun, nicidecum public.
Un spatiu public este acela in care pot intra diverse persoane neinvitate (institutii, magazine, etc).
Pe cand in curtea comuna intra doar proprietarii, familia si invitatii acestora.

Revenind la problema, este vorba pana la urma de fumat in aer liber. Vorbiti cu vecinul si poate se rezolva.

POPA GHEORGHE a scris:

Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/articol_428...
si aici: www.avocatnet.ro/articol_428...
Curtea comuna poate fi considerata spatiu public, iar fumatul este interzis in spatii publice.
Daca nu va intelegeti pe cale amiabila puteti deschide actiune in instanta impotriva vecinului.

Dl. Alexandrescu, Va multumesc mult pentru interpelare. Intr-adevar, asa se va pune problema si ar fi de dorit sa castige intelegerea reciproca si omenia.
Nu sunt avocat, ci inginer.
Atata timp cat in curtea comuna vin prieteni ai vecinului dvs., care fumeaza si petrec, curtea poate deveni spatiu public.